Podlaskie. Nowe samochody zasiliły jednostki PSP i OSP

Na placu Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku odbyła się wczoraj uroczystość przekazania samochodów ratowniczych jednostkom PSP i OSP. Podlaski komendant wojewódzki PSP wraz z wojewodą podlaskim wręczyli ponadto promesę oraz decyzję o włączeniu do KSRG.

W poniedziałek (16.05) w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Białymstoku miała miejsce uroczystość przekazania nowych samochodów dla jednostek PSP z Białegostoku i Augustowa. Podczas tej samej uroczystości przekazano dwa pojazdy jednostkom OSP z Jedwabnego i Mątwicy. Druhowie z Pogorzałek decyzję o włączeniu do KSRG, zaś ochotnicy ze Złotorii promesę na rozbudowę i modernizację strażnicy. W uroczystości udział wzięli m.in.: Podlaski Komendant Wojewódzki PSP st.bryg. Sebastian Zdanowicz i Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, a także przedstawiciele jednostek i samorządów.

Pojazdy przekazywane jednostkom PSP to dwa ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze o wartości 1 mln 353 tys. zł oraz drabina mechaniczna za blisko 4 mln zł. Jeden GCBA zasilił jednostkę PSP w Augustowie. Druga SCANIA oraz drabina trafiły do białostockiej jedynki. Samochody GCBA zabudowała firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne na podwoziach SCANIA P450B6X6HZ linii XT. Są przystosowane do przewozu trzech osób. Zabudowę wykonano z profili i blachy aluminiowej. W zabudowie umieszczono zbiornik na wodę o poj. 10 tys. litrów, a także tysiąclitrowy zbiornik na środek pianotwórczy. W tylnej części umieszczono autopompę o wydajności 6100 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 379 l /min przy ciśnieniu 40 barów. Samochody posiadają też po pięć skrytek na sprzęt pożarniczy. Zamontowano również wyciągarkę elektryczną o uciągu 9979 kg oraz ręcznie sterowane DWP, o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min. Ich zakup sfinansowano z budżetu państwa i Wojewódzkiego Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej.

Z kolei autodrabinę zabudowała firma MAGIRUS na podwoziu Iveco EuroCargo. Jest to model typu M42L-AS HZL wyposażony w drabinę o maksymalnej wysokości ponad 41,5 metra z łamanym przęsłem. Szczególnym atutem tego pojazdu jest tylna oś skrętna, dzięki której manewrowanie w wąskich uliczkach Białegostoku będzie łatwiejsze.

Prezenty dla OSP

W trakcie uroczystości przekazano również dwa pojazdy dla jednostek OSP, które eksploatowała dotychczas białostocka PSP. Pierwszy z przekazywanych pojazdów to GCBA 8/50 na podwoziu Renault Kerax z napędem uterenowionym, który trafił do OSP Jedwabne. Drugim jest podnośnik hydrauliczny SH-24 na podwoziu Volvo. Wczorajsza uroczystość była też okazją do przekazania decyzji o włączeniu do KSRG (przedłużenie członkostwa) jednostce OSP w Pogorzałkach. Z kolei przedstawiciele OSP w Złotorii odebrali promesę na rozbudowę i modernizację obiektu remizy.

Foto: mł. bryg. Piotr Chojnowski – rzecznik prasowy KW PSP w Białymstoku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »