„Strażak-28” opuścił stoczniową halę

Trwają prace nad budową nowego statku pożarniczego dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Konstrukcja opuściła już halę stoczni. Dalsze prace będą wykonywane na zewnętrznym placu stoczni. Zgodnie z planem budowa statku „STRAŻAK-28” ma zakończyć się w październiku br.

Prace przy budowie statku pożarniczego „STRAŻAK-28” postępują. Jak przekazał 11 kwietnia br. inwestor – Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. – kadłub opuścił halę montażową gdańskiej Remontowa Shipbuilding S.A. Dalsze prace, w tym połączenie kadłuba z nadbudówką, są realizowane na zewnętrznym placu stoczni.

Jednostka będzie mierzyć 29,2 m długości oraz 10,47 m szerokości. Jego zanurzenie konstrukcyjne to 3,45 m. Prędkość maksymalna jaką ma osiągać „STRAŻAK” to 12,00 węzłów. Jego uciąg na palu to 45 ton. Zostanie wyposażony w trzy monitory wodno-pianowe o wydajności 1350 m3/h każdy, a także w dwie pompy FiFi o wydajności 2700 m3/h każda. Załoga ma składać się z czterech członków obsługi statku oraz czterech strażaków z Portowej Straży Pożarnej.

Główne zadanie stawiane przed powstającą jednostką to asysta pożarnicza statkom przewożącym ładunki niebezpieczne, w tym chociażby zbiornikowcom dostarczającym LNG. Kolejne atuty tej jednostki to możliwość awaryjnego holowania w przypadku zagrożenia życia i mienia, jak również pływania po zalodzonym akwenie dzięki odpowiedniej klasie lodowej (L2).

Zakup Strażaka-28 jest realizowany dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej z Funduszu Spójności. Całkowita wartość projektu pn. „Zakup statku pożarniczego dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Spółka Akcyjna” to ok. 40,6 mln zł. Dofinansowanie z POIiŚ wynosi ok. 34,5 mln zł. Budowa rozpoczęła się w zeszłym roku. Stępkę pod budowę nowego Strażaka położono 20 sierpnia zeszłego roku. Prace mają zakończyć się w październiku 2022 roku.

Aktualnie Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. dysponuje dwoma statkami pożarniczymi „STRAŻAK-24″ (ochraniający port w Szczecinie”, a także „STRAŻAK-26” (zabezpieczający port w Świnoujściu).

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Stępka pod budowę nowego statku pożarniczego Strażak-28 położona

Foto: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »