SCANIA za 1,3 mln złotych dla OSP w Barlinku

W poniedziałek strażacy z Barlinka w województwie zachodniopomorskim odebrali ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy marki SCANIA z napędem 6×6. Wóz kosztował prawie 1 mln 300 tys. złotych. Złożyły się na niego Gmina Barlinek i dotacja Komendanta Głównego PSP.

W poniedziałek (22.11) na wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Barlinku trafił ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy na podwoziu SCANIA P410XT. Auto zostało zaprezentowane mieszkańcom miejscowości w środę (24.11) na tutejszym rynku. Podwozie, na którym wykonano zabudowę posiada napęd uterenowiony 6×6, zautomatyzowaną skrzynię biegów, a także modułową sześcioosobową kabinę.

Zabudowę pojazdu z materiałów kompozytowych wykonała Wawrzaszek ISS z Bielska-Białej. W zabudowie umieszczono zbiorniki na wodę o poj. 8300 litrów oraz na środek pianotwórczy o poj. 830 litrów. Samochód posiada jednozakresową autopompę Ruberg o wydajności 6500 l/min. Stałe wyposażenie pojazdu stanowią również: niskociśnieniowa linia szybkiego natarcia, system ośmiu zraszaczy podwoziowych, wysuwany maszt oświetleniowy i wciągarka elektryczna. Wóz GCBA wyposażono również w dwa działka wodno-pianowe. Jedno umieszczone jest na dachu zabudowy. Drugie jest tzw. działkiem zderzakowym, zamontowanym z przodu kabiny. Działkiem tym sterować można z kabiny lub z zewnątrz za pomocą joysticka bezprzewodowego. Obserwowanie położenia działka umożliwia specjalna kamerka połączona z ekranem znajdującym się w kabinie.

Koszt samochodu wyniósł 1 299 987 złotych. Zakup został sfinansowany z dotacji Komendanta Głównego PSP w wysokości 500 000 złotych. Pozostałą kwotę wyłożyła Gmina Barlinek. Oficjalne przekazanie samochodu jednostce zaplanowano na maj przyszłego roku. Uroczystość będzie połączona z lokalnymi obchodami Dnia Strażaka.

Foto: Gmina Barlinek, www.barlinek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »