IFRE-EXPO 2023. Kolejna rekordowa edycja za nami

Mija tydzień, jak rozpoczęła się IV edycja trzydniowych Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych Kielce IFRE-EXPO 2023. Czas więc dokonać jej podsumowania. Tegoroczne targi znów okazały się rekordowe.

Ponad 8500 osób zwiedziło tegoroczne Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych Kielce IFRE-EXPO. Byli strażacy i pasjonaci pożarnictwa z całej Polski, nie zabrakło też zagranicznych gości. Targi to jedyne, cykliczne wydarzenie w naszym kraju, skierowane do strażaków i przedstawicieli innych formacji ratowniczych. Właśnie tutaj mogą oni zapoznać się z najnowszą ofertą sprzętu, a także ciekawych rozwiązań, które mogą stosować w codziennej pracy. Tegoroczna, czwarta już edycja imprezy rozpoczęła się 15 czerwca, targi trwały do soboty, 17 czerwca. Był to wielki powrót IFRE-EXPO po czteroletniej przerwie wymuszonej ogólnoświatową epidemią Covid-19, i wynikającą z obostrzeń kilkukrotną zmianą terminu.

Targi wracają z przytupem, o czym świadczą liczby podane przez organizatora – Targi Kielce S.A. W trakcie trzydniowej imprezy swoją ofertę zaprezentowało 153 wystawców z aż 13 krajów. Mieli oni do dyspozycji rekordowe ponad 8000 metrów kwadratowych. Największym zainteresowaniem cieszyła się oczywiście oferta samochodów pożarniczych. Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzili też inni wystawcy, oferujący specjalistyczną odzież ochronną, czy sprzęt wykorzystywany w działaniach ratowniczych.

Ogromnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się nowe pojazdy ratowniczo-gaśnicze i specjalne z oferty krajowych i zagranicznych producentów. SZCZĘŚNIAK zaprezentował m.in. nowy model samochodu GBA wykonanego na podwoziu MAN TGM 18.320. Ciekawostki ze swoich ofert zaprezentowały też takie marki jak: Wawrzaszek ISS, Moto-Truck, Ładziński, Stolarczyk Ładziński, a także MAGIRUS czy Rosenbauer. Dużo nowości sprzętowych przygotował też ARMATEC. Targi stały się też świetną okazją do zaprezentowania swoich nowych znaków rozpoznawczych przez producenta pojazdów strażackich, firmę BOCAR oraz znanego dystrybutora sprzętu pożarniczego KADIMEX. Właśnie na kieleckim IFRE firma KADIMEX obchodziła jubileusz 25-lecia swojej działalności.

Ciekawostką była też premierowa prezentacja podwozi marki Graelion. Samochody te powstają w Pile na licencji włoskiej marki TEKNE. Pojazdy te określane są jako następcy ostatnich, w pełni polskich samochodów pożarniczych, produkowanych na podwoziach STAR 244 i STAR 266.

IFRE EXPO oprócz wystawy to również szereg innych atrakcji.

Tradycyjnie Targi zainaugurował pokaz ratowniczy przygotowany i przeprowadzony przez Komendę Wojewódzką i Komendę Miejską PSP w Kielcach. Licznie zgromadzeni widzowie obserwowali działania kieleckich strażaków po symulowanym wypadku komunikacyjnym z udziałem samochodu osobowego oraz busa przewożącego butle z gazem propan-butan. Swój pokaz ratownictwa technicznego, z profesjonalnym i ciekawym komentarzem doświadczonego strażaka bryg. w st. spocz. Tomasza Krasowskiego, przeprowadzili instruktorzy Akademii Fire-Max. Nie lada gratką był pokaz sprawności psów ratowniczych „Cztery łapy na ratunek!” w wykonaniu druhów OSP GRS z Nowego Sącza. We współpracy z drabiną mechaniczną marki Rosenbauer druhowie zaprezentowali m.in. wyniesienie ratownika z psem na znaczną wysokość, a następnie ich opuszczenie. Z kolei firma INNPRO przeprowadziła pokaz możliwości i wykorzystania w ratownictwie specjalistycznych dronów typu DJI Enterprise.

Akcja gaśnicza domu jednorodzinnego połączona z udzielaniem pierwszej pomocy, a także likwidacja gniazda niebezpiecznych owadów – to już sobotni pokaz sprawności w wykonaniu Małych Strażaków ze Stąporkowa. Pokaz młodych strażaków jak zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem widzów.

W ramach Targów – jeszcze pierwszego dnia – odbyła się odprawa komendantów PSP szczebla wojewódzkiego i powiatowego (miejskiego) z udziałem kierownictwa Komendy Głównej PSP. Z kolei w drugim dniu zorganizowano wielopanelową konferencję Komendy Głównej PSP, którą poprowadził zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Adam Konieczny. Jej uczestnicy omówili szereg ważkich tematów: medycznych działań ratowniczych w KSRG, w tym planów szerszego wyposażenia jednostek straży pożarnych KSRG w ambulanse medyczne, rozwoju systemu łączności na rzecz alarmowania i ostrzegania ludności, a także wyzwań legislacyjnych w aspekcie prewencji związanych z ustawą o ochronie przeciwpożarowej.

Targi pożarnicze na sportowo

W drugim dniu wystawy rozegrano pokazowe zawody o tytuł „Najtwardszego strażaka”. Około 70 zawodników musiało zmierzyć się z wymagającym torem i pokonać kilka przygotowanych przeszkód. W piątkowej rywalizacji nie brakowało również kobiet strażaków, które świetnie radziły sobie na torze rywalizując z mężczyznami. Na początek każdy zawodnik musiał wbiec na 3 piętro z 20-kilogramowym obciążeniem, by następnie wciągnąć na linie wąż strażacki. Po zbiegnięciu każdy musiał zmierzyć się z symulatorem wyważania drzwi, a kolejno zaliczyć slalom między hydrantami. W przedostatnim zadaniu strażacy musieli przeciągnąć wypełniony wodą wąż strażacki i strumieniem wody trafić w przygotowany otwór. Na ostatniej prostej, na zmęczonych już strażaków, czekał ważący ponad 80 kg manekin, którego należało przeciągnąć kilkanaście metrów na linię mety. Wszyscy uczestnicy ograniczeni byli limitem czasowym na pokonanie całego toru, który wynosił 6 minut. Zwycięzca Rafał Bereza reprezentujący KM PSP Chełm pokonał go w 1’27”32. Tradycją ostatniego dnia IFRE-EXPO są z kolei zawody drużyn OSP. W tym roku na starcie stanęło 10 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Pierwsze miejsce wywalczyła drużyna OSP Błogoszów przed OSP Sobole i OSP Wola Kopcowa. Do zadań strażaków należało między innymi: przetoczenie opony, rozwinięcie węża gaśniczego W-52, czy „ugaszenie pożaru” przy użyciu hydronetki.

Wystawcy z nagrodami

Po raz pierwszy podczas Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych IFRE-EXPO wręczono nagrody wystawcom targów za prezentowane produkty i najbardziej atrakcyjny styl wystąpienia targowego. Swoje wyróżnienie przyznał także Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej W trakcie uroczystej gali wręczono również wyróżnienia i nagrody TOP DESIGN za aranżację stoisk targowych oraz sposób prezentacji. Doceniono również firmę KADIMEX, która w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia.

Fotorelacja: Targi Kielce S.A.

Targom pożarniczym w Kielcach patronowali: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej oraz Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej. Wśród licznych patronów medialnych Targów, po raz pierwszy, znalazł się również PortalStrażaka.pl

Autor: DG/PortalStrażaka.pl, z wykorzystaniem materiałów opracowanych przez Targi Kielce S.A.
Obszerna fotorelacja PortalStrażaka.pl dostępna TUTAJ
Fotografia nagłówkowa: PortalStrażaka.pl


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »