SCANIA za blisko 2 mln rozpoczyna służbę w OSP Puchaczów

Niemal 2 mln złotych kosztował ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy jaki odebrali druhowie z Puchaczowa na Lubelszczyźnie. Nowa SCANIA puchaczowskich druhów to nietuzinkowy pojazd, którego zabudowę wykonała bielska firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne.

W poniedziałek (19.06) druhowie z Puchaczowa w powiecie łęczyńskim na Lubelszczyźnie odebrali w Bielsku-Białej swój nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Samochód pod remizę podjechał w asyście innych aut, jakimi dysponuje jednostka. Samo powitanie to już, trwająca do późnego wieczora, prawdziwa feta w wykonaniu druhów i lokalnej społeczności. Były kolorowe race, gorący aplauz strażaków oraz mieszkańców. Zaś na deser słodki tort. Druhowie zaprezentowali też część możliwości nowego nabytku, a te wydają się imponujące.

Nowy ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy druhów z Puchaczowa, wykonała firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne. Pod zabudowę wybrano dwuosiowe podwozie SCANIA P450B4X4HZ linii XT. Samochód posiada jednomodułową, czterodrzwiową kabinę dla maksymalnie sześcioosobowej załogi, a także napęd uterenowiony 4×4. Jest napędzany silnikiem o maksymalnej mocy 331 kW (450 KM). Na przodzie umieszczono wyciągarkę elektryczną o uciągu niemal 10 tys. kg z liną o długości 28 metrów.

W zabudowie umieszczono siedem skrytek sprzętowym. Skrytki boczne zamykane są wodo- i pyłoszczelnymi żaluzjami aluminiowymi. Natomiast tylna skrytka przedziału autopompy odchylaną do góry klapą. Sprzęt przechowywany jest na półkach i wysuwanych szufladach, jak również w skrzyniach ulokowanych na dachu zabudowy.

Wyposażenie.

Na stałe wyposażenie pojazdu składają się przede wszystkim zbiorniki: na wodę o pojemności 4 tys. litrów i środek pianotwórczy o pojemności 400 litrów. Serce układu wodno-pianowego to autopompa o  wydajności 3761 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 514 l /min przy ciśnieniu 40 barów. Ponadto znalazły się na nim dwa działka wodno-pianowe, jedno zamontowane na dachu zabudowy, a drugie na przodzie pojazdu, linia szybkiego natarcia z 60-metrowym wężem na zwijadle i prądownicą, a także pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm. Ciekawostką jest zastosowanie systemu piany sprężonej CAFS marki One Seven. Pojazd zyskał tym samym kolejny zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 100 litrów.


Nietuzinkowy pojazd powstał zgodnie z indywidualnymi wymogami druhów z Puchaczowa. Więc i cena samochodu nie powinna zaskakiwać.

Końcowa faktura opiewa na kwotę 1 999 980 zł. Na ten cel jednostka OSP Puchaczów otrzymała dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości 500 000 zł. Pozostałe środki zabezpieczyła Gmina Puchaczów w tym 1 000 000 zł to preferencyjna pożyczka Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie – przekazał Urząd Gminy Puchaczów.

Ponadto, na wyposażeniu pojazdu znalazła się bogata gama różnorakiego sprzętu ratowniczego. Wśród ciekawostek zestaw narzędzi ratownictwa technicznego z napędem elektrycznym LUKAS.

Fotografia nagłówkowa: www.arciszewski.eu Dominik Arciszewski


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »