Nowa SCANIA w lubelskiej PSP

Na wyposażenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 1 w Lublinie trafił nowy ciężki pojazd pożarniczy na podwoziu marki SCANIA. Wóz typu GCBA 8,3/50 został zakupiony w zeszłym roku przez Komendę Wojewódzką PSP w Lublinie. Samochód kosztował niemal 1 mln 250 tys. złotych.

W sierpniu ubiegłego roku Komenda Wojewódzka PSP w Lublinie przeprowadziła przetarg na dostawę dziewięciu samochodów pożarniczych dla jednostek PSP na terenie województwa, z podziałem na części. Przedmiotem jednej z części była dostawa nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego z napędem 6×6 dla lubelskiej JRG 1. Jako jedyna, w tej części, ofertę złożyła firma Wawrzaszek ISS. Wartość oferty wyniosła 1 248 450,00 zł.

Pod zabudowę wykorzystano podwozie SCANIA P z linii XT. Podwozie posiada napęd uterenowiony 6×6, a także  jednomodułową, czterodrzwiową kabinę dla sześciu osób. Pojazd napędza silnik wysokoprężny z turbodoładowaniem o mocy 410KM, który spełnia wymogi normy EURO 6. Zabudowę wykonano z materiałów kompozytowych. W zabudowie umieszczono zbiornik na wodę o poj. 8,3 tys. litrów, jak również 845 litrowy zbiornik środka pianotwórczego. Sercem układu wodno-pianowego jest autopompa marki Ruberg R2-280 A50/8, która pozwala osiągnąć wydajność 5 tys. litrów na minutę. Samochód posiada również siedem skrytek na sprzęt, po trzy boczne i jedną tylną dla przedziału autopompy.

Samochód do lubelskiej Komendy Miejskiej PSP trafił na początku kwietnia. W podziale bojowym jednostki przy ulicy Szczerbowskiego zastąpi niespełna dziewięcioletniego GCBA 9/50 zabudowanego na podwoziu SCANIA G440. Starszy pojazd przeniesiono już do jednostki nr 2 przy ulicy Zemborzyckiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »