Pogoda. 2,5 tys. interwencji, 2 osoby poszkodowane i uszkodzony wóz OSP

Od piątkowego wieczora strażacy zmagają się ze skutkami burz, intensywnych opadów deszczu oraz silnego wiatru. Aktualne informacje odnośnie ilości zdarzeń wywołanych frontem atmosferycznym pochodzą z godziny 18. w sobotę. Na tamtą godzinę PSP informowała o ponad 2,5 tys. interwencji oraz dwóch osobach poszkodowanych.

Od piątkowego wieczora przez całą sobotę strażacy z wielu regionów Polski usuwają skutki burz, intensywnych opadów oraz silnego wiatru. Tylko w piątkowy wieczór i noc z piątku na sobotę Państwowa Straż Pożarna zanotowała 263 takie interwencje. Najwięcej zgłoszeń pochodziło z województw: dolnośląskiego (52), lubuskiego (44) i wielkopolskiego (42). Dotyczyły one głównie drzew i konarów powalonych na szlaki komunikacyjne. Wówczas nie odnotowano osób poszkodowanych.

Opady – niekiedy intensywne – deszczu i silny wiatr towarzyszyły nam jednak przez całą sobotę. Aktualne dane dotyczące liczby interwencji związanych z usuwaniem skutków groźnych zjawisk atmosferycznych pochodzą z godziny 18. w sobotę.

Do godziny 18:00 w sobotę 21 maja 2022 roku strażacy odnotowali 2565 zgłoszeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru oraz opadów deszczu – przekazał za pośrednictwem kanałów społecznościowych rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP bryg. Karol Kierzkowski.

Na tamtą godzinę najwięcej zgłoszeń przyjęto w województwach: mazowieckim 472, kujawsko-pomorskim 338, wielkopolskim 234, zachodniopomorskim 207, warmińsko-mazurskim 204 oraz śląskim 194.

Doszło też do kilku groźnych zdarzeń, w wyniku których ucierpiały dwie osoby, podróżujące pojazdami. W Siedlcu koło Pajęczna w województwie łódzkim drzewo spadło na samochód osobowy. Kierującym autem zajął się zespół ratownictwa medycznego. Kolejna osoba została poszkodowana w kujawsko-pomorskim Chełmnie. Tam samochód najechał na drzewo leżące na jezdni.

Chwilę grozy przeżyli również druhowie z Połczyna-Zdroju. W sobotni poranek zostali zadysponowani samochodem GBA do usunięcia drzewa tarasującego przejazd drogą łączącą Popielewo i Brusno. W trakcie prowadzonych działań, na ich pojazd upadł konar oberwany z innego drzewa.

Pojazd uchronił działających ratowników przed bezpośrednim uderzeniem, dzięki czemu nikt nie doznał obrażeń, ponieważ strażacy zdążyli odskoczyć w bezpieczne miejsca – informują druhowie na profilu społecznościowym.

Uszkodzenia pojazdu nie wyglądają na poważne, jednak auto na pewien czas zostanie wycofane z gotowości bojowej.

Silny wiatr spowodował też uszkodzenia linii przesyłu energii elektrycznej.

Według danych z godziny 16. w sobotę, które przekazał zastępca Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa –

Bez dostaw energii elektrycznej na terenie kraju pozostawało około 54 700 odbiorców (najwięcej w województwach: mazowieckim – 21,7 tys., lubelskim – 6,2 tys., podlaskim – 5,5 tys.).

Aktualnie sytuacja pogodowa uspokoiła się. Lokalnie mogą występować niewielkie opady deszczu oraz porywy wiatru do 60 km/h.

Fotografia nagłówkowa: Ochotnicza Straż Pożarna w Łukcie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »