Burzowy początek lipca. W środę ponad 2,6 tys. interwencji
Ponad 2,6 tysiąca interwencji związanych z usuwaniem skutków intensywnych opadów deszczu, silnego wiatru i burz podjęli pierwszego dnia lipca strażacy w Polsce. Około połowy zgłoszeń pochodziło z trzech najbardziej obciążonych województw: śląskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.
W pierwszym dniu lipca Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 2,6 tysiąca interwencji, które dotyczyły usuwania skutków groźnych zjawisk pogodowych: burz, intensywnych opadów deszczu i silnego wiatru. Blisko tysiąc interwencji odnotowano w województwie śląskim. Strażacy z województwa lubelskiego oraz ich koledzy z województwa świętokrzyskiego podjęli po ponad 300 interwencji. Niespokojnie było też w innych województwach: kujawsko-pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim, podlaskim, dolnośląskim, podkarpackim czy małopolskim.
Najwięcej pracy było w godzinach popołudniowych i wczesnym wieczorem. Zgłoszenia dotyczyły usuwania powalonych drzew, które tarasowały szlaki komunikacyjne, czy niszczyły zaparkowane pod nimi samochody. Silny wiatr uszkodził też kilkadziesiąt budynków mieszkalnych, gospodarczych, a także użyteczności publicznej. Obfite opady deszczu w wielu miejscach powodowały powodzie błyskawiczne, podtapiając posesje i drogi. Działania ratownicze polegały na wypompowywaniu wody i udrażnianiu odpływów.
W godzinach nocnych, a także w ciągu dnia strażacy przyjmowali kolejne zgłoszenia o szkodach wywołanych groźnymi zjawiskami meteorologicznymi. Co najistotniejsze poza stratami materialnymi nie odnotowano osób rannych, czy zabitych.
Na chwilę obecną (2.07/godzina 18:00) sytuacja pogodowa uspokoiła się. Jedynie na wybrzeżu obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dotyczącego silnego wiatru. IMGW prognozuje na piątek (3.07) wydanie ostrzeżeń pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego oraz nadmorskich rejonów województwa warmińsko-mazurskiego. Z kolei na sobotę (4.07) można spodziewać się ostrzeżeń pierwszego stopnia przed burzami dla części województw: podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.
Fotografia nagłówkowa: KW PSP Kielce
