Coraz bliżej rozpoczęcia budowy nowej siedziby wielickiej PSP

Prawdopodobnie na wiosnę br. ruszy długo wyczekiwana budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej PSP w Wieliczce. O zapotrzebowaniu na tą inwestycję mówi się już od ponad dziesięciu lat.

Obecna siedziba wielickiej Państwowej Straży Pożarnej mieści się na Placu Kingi, tuż obok Kopalni Soli. Niestety, stan techniczny wybudowanego w latach 50-tych obiektu jest opłakany. Już teraz, ze względów bezpieczeństwa strażacy nie mogą korzystać z części pomieszczeń. Problem ten zauważono już stosunkowo dawno. O budowie nowej siedziby dla strażaków mówi się już od co najmniej 2007 roku. Wówczas powstało trójstronne porozumienie pomiędzy powiatem wielickim, gminą Wieliczka i Kopalnią Soli Wieliczka. Plan zakładał zamianę działek, z myślą o budowie nowej siedziby Komendy Powiatowej PSP w Wieliczce. Niestety, wymagało to czasu. Tak strażacy, jak również lokalne władze nie poddały się i nie zrezygnowały ze starań o nową strażnicę.

W marcu zeszłego rok, po ponad trzynastu latach starań udało się doprowadzić do zamiany działek. Zgodnie z wcześniejszymi zamierzeniami nowy obiekt powstanie w rejonie skrzyżowania drogi krajowej 94 i tzw. wschodniej obwodnicy Wieliczki (ul. Powstania Styczniowego), z kolei teren, na którym znajduje się obecna siedziba PSP ma wrócić do Kopalni. Pod koniec kwietnia ubiegłego roku podpisana została umowa na wykonanie pełnej dokumentacji projektowej pod budowę nowej siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce. Na ten cel Starostwo Powiatowe zabezpieczyło 500 tys. złotych. Już w czerwcu poznaliśmy wizualizację nowego budynku. Będzie on podobny w stosunku do innych budowanych lub projektowanych obecnie siedzib komend powiatowych lub miejskich PSP. Bryła budynku przyjmie kształt litery „L”. W części garażowej przewidziano siedem przelotowych garaży dla pojazdów pożarniczych. Powstaną także części biurowa i magazynowa. Kompletna dokumentacja wraz z pozwoleniem na budowę została złożona pod koniec ubiegłego roku.

Całkowita wartość inwestycji to nawet 20 milionów złotych. Na rok bieżący zaplanowano przystąpienie do pierwszego etapu budowy. Na ten cel w budżecie powiatu zabezpieczono 600 tys. złotych. Pozostałe środki miałyby pochodzić z budżetu centralnego. Powiat wielicki będzie prawdopodobnie inwestorem zastępczym dla tej inwestycji.

W zależności od tego ile będzie pieniędzy, w I etapie powstaną fundamenty i plac manewrowy lub budynek w stanie surowym zamkniętym – mówił starosta wielicki, Adam Kociołek, podczas grudniowej sesji Rady Powiatu.

Budowa prawdopodobnie ruszy już na wiosnę. Według planów pierwszy etap budowy miałby zakończyć się do 2021 roku. W przyszłości w pobliżu nowej siedziby straży pożarnej, miałyby powstać również Komenda Powiatowa Policji oraz stacja pogotowia ratunkowego.

Foto nagłówkowe: Starostwo Powiatowe w Wieliczce, KP PSP Wieliczka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »