Kolejny dzień walki z pożarami lasów w Grecji. Polska oferta odrzucona
Grecja nadal walczy z wielkopowierzchniowymi pożarami lasów w Attyce Wschodniej. Wedle szacunków największy z nich strawił grubo ponad 10 tys. hektarów powierzchni. Do Grecji ściągana jest pomoc zagraniczna w ramach UMOL. Oferta polskiej PSP została jednak odrzucona.
Grecy od soboty (10.08) nadal walczą z ogromnymi pożarami lasów we Wschodniej Attyce nieopodal Aten w środkowej Grecji. Wedle szacunków największy z nich strawił ponad 10,6 tys. hektarów powierzchni. Greckie media informują również o jednej ofierze śmiertelnej. Co najmniej 18 osób rannych, wśród których są również strażacy walczący z żywiołem. Płomienie dosięgły również kilku samochodów pożarniczych.
Rozwojowi pożarów sprzyjają warunki atmosferyczne, w szczególności wysokie temperatury i silny wiatr o zmiennych kierunkach. Front pożaru zbliżył się na ok. 15-30 kilometrów od stolicy kraju Aten. W związku z pożarami władze zdecydowały o ewakuacji mieszkańców zagrożonych miejscowości, a także trzech szpitali i dwóch klasztorów. Do walki z żywiołem Grecy skierowali blisko 700 strażaków i blisko 200 samochodów pożarniczych oraz samoloty i śmigłowce gaśnicze. Wysiłki strażaków wspierają również wolontariusze.
Do Grecji szerokim strumieniem płynie też pomoc międzynarodowa, głównie w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.
Unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) zmobilizowało dwa samoloty gaśnicze rescEU z Włoch i śmigłowiec rescEU z Francji, a Serbia wysłała jeden śmigłowiec. Ponadto Czechy, Francja, Włochy, Serbia i Rumunia wysłały naziemne zespoły gaśnicze.
– informuje ERCC w raporcie dziennym z 13 sierpnia.
Większość zagranicznych zespołów przystąpi do pracy dziś lub jutro. W działaniach gaśniczych uczestniczą rumuńscy i mołdawscy strażacy, którzy pełnią w Grecji dwutygodniowy rotacyjny dyżur już od 1 sierpnia. Grecy informują również o trwających uzgodnieniach z Hiszpanią i Turcją odnośnie pomocy w walce pożarami.
Ofertę za pośrednictwem ERCC złożyła również Państwowa Straż Pożarna. Polska zaoferowała skierowanie modułu GFFF Poland, przeznaczonego do gaszenia pożarów lasów bez użycia pojazdów. Wskazano przy tym na szereg atutów wysłania czterdziestoosobowego zespołu strażaków i pięciu ton wyposażenia wobec modułu z samochodami. Wskazuje się tutaj na znacznie szybszy czas dotarcia, a także niższy koszt i większą mobilność podczas działań. Ostatecznie jednak strona grecka polskiej oferty nie zaakceptowała.
Komenda Główna PSP nadal monitoruje sytuację pożarową w krajach śródziemnomorskich. W ciągłej gotowości pozostają zarówno moduły GFFFV, jak również GFFF.
Fotografia nagłówkowa, ilustracyjna: asp. Piotr Janiuk – Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu, GFFF Poland