Komendant główny powitał strażaków wracających z Grecji

Grupa 143 strażaków PSP z 46 samochodami pożarniczymi, która w ostatnich dniach walczyła z pożarami w Grecji, wróciła do kraju. Strażaków powitał w Katowicach komendant główny PSP, nadbryg. Andrzej Bartkowiak. Po rozformowaniu grupy, zastępy powróciły do macierzystych jednostek PSP.

Dziś przed godziną 9:00 powracający z Grecji strażacy przekroczyli polsko-czeską granicę w Gorzyczkach. Stamtąd konwój złożony z 46 samochodów strażackich udał się do Katowic. W siedzibie katowickiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 zorganizowano powitanie strażaków, w którym uczestniczył komendant główny PSP, nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Komendant Bartkowiak dziękując wszystkim strażakom biorącym udział w misji, podkreślił jej wysoki stopień skomplikowania. Zarówno pod względem logistyki, jak również działań prowadzonych na terenie Grecji. W swoim krótkim wystąpieniu szef polskich strażaków nawiązał do obchodzonej w środę 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

82 lata temu Polska miała swoich wielkich bohaterów (…). Polska ma kolejnych bohaterów po 82 latach. Wy jesteście tymi bohaterami – zwrócił się do wracających z Grecji strażaków, nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Na koniec Andrzej Bartkowiak zadeklarował, że wszyscy uczestniczący w misji strażacy otrzymają czterodniowe urlopy nagrodowe, jak też nagrody pieniężne. Po konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli drugiej zmiany grupa została rozformowana. Wszystkie zastępy powróciły do swoich jednostek.

Moduł GFFFV Poland został sformowany na początku sierpnia. Była to polska odpowiedź na apel władz greckich, skierowany za pośrednictwem ERCC, o wsparcie walki z pożarami lasów. Trzon grupy stanowiły dwa moduły GFFFV z Wielkopolski i Dolnego Śląska. Grupę uzupełniali strażacy z Komendy Głównej PSP, województw mazowieckiego, łódzkiego i małopolskiego. Do Grecji wyruszyli 7 sierpnia. Do akcji weszli cztery dni później. 23 sierpnia przeprowadzono podmianę personelu misji.

Foto: KG PSP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »