#MisjaGrecja2021: Polacy wracają do kraju

Strażacy z polskich modułów GFFFV pracujących w Grecji zakończyli w sobotę swoje działania. W niedzielę wyruszyli w drogę powrotną do kraju. Do Polski wrócą w ciągu kilkunastu godzin.

Planowana na dwa tygodnie. Pierwotnie miała zakończyć się po tygodniu, a trwała trzy tygodnie. W niedzielę zakończyła się misja polskich modułów gaśniczych PSP w Grecji. W jej trakcie polscy strażacy, podobnie jak grupy z 22 innych krajów, wspierali lokalne służby w walce z ogromnymi pożarami lasów. Odbyła się jedna rotacja składu polskiej misji.

W ostatnim tygodniu działań, a więc po rotacji, strażacy kontynuowali działania w regionie Attika. Obejmowały one głównie dogaszanie zarzewi ognia, poszerzanie pasa przeciwpożarowego, a także monitorowanie sytuacji pożarowej. Gdy w piątek nasi strażacy kończyli pracę, w Grecji wciąż panowały upały. Sytuacja – zdaniem władz greckich – była jednak na tyle stabilna, że zdecydowano o zakończeniu pracy zagranicznych ekip. Sobotę poświęcono na pakowanie sprzętu oraz przygotowanie pojazdów do długiej drogi powrotnej.

Jeszcze w piątek Bazę operacji polskich strażaków w Vilia Attika odwiedzili: Michalis Chrisochoidis – grecki minister ds. ochrony obywateli, Vasilios Papageorgiou – sekretarz ds. ochrony ludności, gen. Stefanos Kolokuris – komendant główny straży pożarnej a także płk. Jan Kurdziałek – attaché ds. obronnych ambasady Rzeczpospolitej Polski w Grecji. Przedstawiciele strony greckiej dziękowali polskim strażakom za nieoceniony wkład w walce z pożarami na wyspie Eubea oraz w Attyce.

Dziś konwój składający się z 46 samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalistycznych i 143 członków załogi jest już na Węgrzech. Powrót do Polski nastąpi w ciągu kilkunastu godzin.

Foto: Państwowa Straż Pożarna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »