Dramat w Nowej Białej. W kilkadziesiąt minut spłonęło ponad 40 budynków

Blisko pięćdziesiąt budynków mieszkalnych i gospodarczych uległo zniszczeniu bądź uszkodzeniu w wyniku pożaru, który w sobotę wieczorem szalał w Nowej Białej. W jego wyniku jak i podczas akcji gaśniczej ucierpiało dziewięć osób, które trafiły do okolicznych szpitali. Trwa szacowanie strat.

Uniwersalna, zwarta zabudowa Nowej Białej koło Nowego Targu była walorem tej miejscowości. Jej unikatowość przyciągała wielu turystów. Niestety, w sobotę (19.06) okazała się też przyczyną tragedii wielu mieszkańców. Pożar wybuchł po godzinie 18. Zaczęło się od jednego budynku mieszkalnego. Jednak silny wiatr powodował błyskawiczne rozprzestrzenienie się ognia na przylegające do niego budynki gospodarcze i mieszkalne.

Strażacy z Nowego Targu o pożarze zostali powiadomieni około 18:20. Na miejsce skierowano zastępy miejscowej JRG i okoliczne jednostki ochotniczych straży pożarnych. Mimo szybkiej reakcji nie udało się powstrzymać gwałtownego rozwoju pożaru. Konieczna była decyzja o zadysponowaniu kolejnych sił i środków, również spoza powiatu nowotarskiego. Łącznie do Nowej Białej zadysponowano 101 zastępów PSP i OSP z powiatów: nowotarskiego, krakowskiego, myślenickiego, limanowskiego, suskiego i tatrzańskiego. Zadysponowano m.in. Kompanię Gaśniczą „WAWEL” Małopolskiej Brygady Odwodowej, w której skład wchodzą głównie jednostki OSP z powiatu krakowskiego. Obecna była również grupa operacyjna z Komendy Głównej PSP w Warszawie. Dopiero zaangażowanie tak dużych sił i środków pozwoliło na opanowanie pożaru, po godzinie 21.

Na tym jednak akcja nie zakończyła się. Strażacy pracowali na terenie objętym pożarem do niedzielnego wieczora, dozorując i dogaszając pogorzelisko. Wedle oficjalnych komunikatów ogień zniszczył całkowicie, bądź częściowo 25 budynków gospodarczych (w przeważającej części drewnianych) i 21 budynków mieszkalnych. Pożarem objętych było 25 gospodarstw, a jego powierzchnia przekroczyła nieznacznie 1 hektar. Poszkodowanych zostało 10 osób, które podtruły się dymem, bądź doznały niegroźnych urazów. Osoby te trafiły do nowotarskiego i zakopiańskiego szpitala. W działaniach na miejscu uczestniczyło 400 strażaków. Dodatkowo do Nowego Targu skierowano zastępy z jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP z powiatów: olkuskiego, oświęcimskiego i wadowickiego. Ich zadaniem było zabezpieczenie rejonu operacyjnego na czas prowadzonej akcji gaśniczej.

Strażacy organizują pomoc charytatywną

Jeszcze przed zakończeniem akcji gaśniczej, ruszyła organizacja pomocy pogorzelcom. To ponad 100 osób w różnym wieku, również małe dzieci. Deklaracje wsparcia płyną ze strony rządu. Samorząd Województwa Małopolskiego na pomoc pogorzelcom przekaże 1 mln złotych. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zapowiedział, że w przyszłą niedzielę, przed wszystkimi kościołami na terenie archidiecezji krakowskiej przeprowadzona będzie zbiórka pieniężna na pomoc ofiarom pożaru.

Oprócz wsparcia finansowego potrzebne jest także konkretne wsparcie rzeczowe. Bardzo szybko zareagowała lokalna społeczność, w tym druhowie okolicznych jednostek OSP. W remizach zorganizowano punkty zbiórki żywności, odzieży, środków czystości. Potrzebne są także narzędzia i materiały budowlane. Coraz więcej podobnych zbiórek organizują ochotnicy z różnych części Polski. Szybki odzew sprawił, że na obecną chwilę udało się zgromadzić odpowiedni zapas odzieży dla wszystkich potrzebujących. Wszelkich informacji odnośnie zbiórek można szukać na stronach internetowych poszczególnych jednostek OSP, bądź w serwisie informacyjnym wioski nowabiala24.pl.

Oprócz strażaków…

Na miejscu obecnych było ok. 100 policjantów, zabezpieczających teren działań. Przybyło również pięć zespołów ratownictwa medycznego i pięć zespołów ambulansów transportowych oraz zespół HEMS Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Medycy udzielali pomocy poszkodowanym i transportowali ich do szpitali. Ponadto zabezpieczali działania ratownicze od strony medycznej. Utworzono sztab Zespołu Zarządzania Wojewody Małopolskiego pod przewodnictwem Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity. W jego skład weszli m.in.: Małopolski Komendant Wojewódzki PSP, Komendant Powiatowy PSP w Nowym Targu, Komendant Powiatowy Policji, służby Wojewody Małopolskiego, Starosta Powiatowy w Nowym Targu, służby powiatowe oraz Wójt Gminy Nowy Targ i jego służby. W niedzielę (20.06) Nową Białą odwiedził premier Mateusz Morawiecki.

Dziś trwa szacowanie strat i sprzątanie. Służby ustalają też okoliczności i przyczyn pożaru. Prokuratura w Nowym Targu wszczęła śledztwo w sprawie pożaru. Przeprowadzono już oględziny pogorzeliska. Wstępne ustalenia wykluczają, aby do pożaru doszło w wyniku podpalenia.

Fotografia nagłówkowa: podhaleregion.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »