Zmiany w najwyższym kierownictwie PSP coraz bliżej

Być może jeszcze dziś lub jutro poznamy nazwisko nowego Komendanta Głównego PSP. Tyle wynika z wypowiedzi, jakiej w poniedziałkowy poranek Polskiemu Radiu 24 udzielił Czesław Mroczek, wiceszef MSWiA. Razem z obecnym szefem formacji najprawdopodobniej odejdą też jego zastępcy.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek, który nadzoruje sprawy ochrony przeciwpożarowej był gościem poranka w Polskim Radiu 24. Wśród wielu wątków poruszanych w audycji nie mogło zabraknąć pytań o sytuację w służbach nadzorowanych przez resort, w tym w Państwowej Straży Pożarnej.

W tym kontekście wiceszef MSWiA poinformował m.in., że premier Donald Tusk jeszcze dziś lub jutro powoła nowego komendanta głównego PSP. Nazwisko następcy gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka jednak nie padło. Wiadomo jednak, że nie będzie to któryś z obecnych komendantów wojewódzkich lub zastępców obecnego szefa formacji. Oni wszyscy – wedle słów szefa MSWiA Marcina Kierwnińskiego z grudnia zeszłego roku – zdecydowali się odejść do cywila. Pierwsi spośród dotychczasowych szefów PSP w województwach już zdjęli mundur. Do pełnienia ich obowiązków czasowo wyznaczani są dotychczasowi zastępcy. Nie wykluczone więc, że dziś lub jutro do publicznej wiadomości podane zostaną również nazwiska nowych wiceszefów Komendy Głównej PSP.

Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna będą koncentrować się już w tej chwili tylko na działalności merytorycznej. Nie będą wikłane w politykę – zapowiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceszef MSWiA.

Dotychczas – w jego opinii służby – były uwikłane w politykę, dla interesów własnych rządzącej partii. To ma się zmienić.

Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej powołuje Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych (obecnie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji). Z kolei zastępców Komenda Głównego powołuje minister na wniosek Komendanta Głównego PSP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »