Kolejni ratownicy z PSP rozpoczynają służbę w szpitalach

Kolejni ratownicy medyczni PSP rozpoczną w tym tygodniu służbę w „szpitalach covidowych”. Jest to grupa 40 funkcjonariuszy PSP posiadających wykształcenie w zawodzie ratownik medyczny z kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

W zeszłym tygodniu, do pracy w szpitalach leczących pacjentów zakażonych koronawirusem SARS Cov-2 skierowano pierwszych 25 strażaków-ratowników medycznych. Kilku z nich do 11 listopada pracuje w szpitalu utworzonym na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Kolejni będą kierowani do służby w podobnych placówkach na terenie swoich województw. W tym tygodniu do pracy w szpitalach zostanie skierowanych 40 ratowników z województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

W Państwowej Straży Pożarnej pełni służbę ponad 2400 ratowników medycznych, z których ponad 800 współpracuje z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Wielu z nich w swoich lokalnych ojczyznach pracuje w zespołach wyjazdowych i szpitalnych oddziałach ratunkowych. Państwowa Straż Pożarna w swoich szeregach ma także kilku lekarzy medycyny i pielęgniarzy w specjalizacji anestezjologicznej – Informuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Ratownicy, którzy już łączą służbę w PSP z pracą w zespołach pogotowia ratunkowego, albo w oddziałach szpitalnych – wedle zapowiedzi komendanta głównego PSP, nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka – nie będą kierowani do szpitali tymczasowych. Ci ratownicy zostaną w swoich jednostkach, będą też mogli nadal pracować w karetkach i SOR-ach. Dla większego zaangażowania w pracę w systemie PRM, będą też zwalniani ze świadczenia służby oraz kierowani do miejsc, w których już pracują.

Skutkiem zwolnienia strażaków z wykształceniem medycznym ze świadczenia służby będzie prawdopodobnie konieczność powrotu do systemu trzyzmianowego służby.

 

Fotografia nagłówkowa: st. sekc. Michał Pawlyta, KM PSP w Elblągu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »