#MisjaGrecja2021: Będzie podmiana polskich strażaków

Mijają dwa tygodnie odkąd polscy strażacy rozpoczęli misję ratowniczą w Grecji. Wspierają tam miejscowe służby w walce z pożarami lasów. Wiele wskazuje na to, że misja polskich strażaków potrwa dłużej. Na jutro planowana jest podmiana personelu polskich modułów GFFFV.

Dwa tygodnie temu do Grecji wyruszyła grupa ratownicza Państwowej Straży Pożarnej. Jej zadaniem jest wsparcie Greków z gigantycznymi pożarami lasów. Trzon grupy stanowią dwa modułu do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów (GFFFV) z województw: dolnośląskiego i wielkopolskiego. Pierwotnie misja zakończyć się miała już tydzień temu, po ugaszeniu wszystkich pożarów na wyspie Eubea. Grecy zwrócili się jednak z prośbą o przedłużenie obecności polskich strażaków.

To za sprawą trudnej sytuacji pożarowej w pobliżu Aten. Chodzi o nowe pożary w regionie Attika, zagrażające okolicznym miejscowościom: Vilia, Agios Georgios, a także Megara. Działania prowadzone w kolejnych dniach miały na celu, przede wszystkim obronę tych miejscowości. W sobotę polscy strażacy kontynuowali działania w kilku lokalizacjach. Gasili pojedyncze ogniska pożaru z wykorzystaniem sprzętu podręcznego, nawilżali ściółkę leśną. Organizowali również zaopatrzenie wodne dla śmigłowców pożarniczych, jak też poszerzali pasy przeciwpożarowe. Dziś działania są kontynuowane. Warunki atmosferyczne sprzyjają rozwojowi pożarów. Obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Strażacy, którzy spędzają dzień w bazie zachowują pełną gotowość do wyjazdu. Nowa polska baza operacji zlokalizowana jest w Vilia Attica, w dawnej siedzibie szkoły pożarniczej. Grecy dostarczyli w to miejsce pralki oraz lodówki.

Równocześnie, od kilku już dni, trwają prace związane z rotacją personelu polskiej misji ratowniczej. Wstępnie zaplanowano jej przedłużenie o dwa tygodnie. Decydujący będzie jednak rozwój sytuacji pożarowej w Grecji. W poniedziałkowy poranek, do Grecji ma przylecieć grupa 143 strażaków, którzy zastąpią kolegów przebywających poza krajem od dwóch tygodni. Dowódcą nowej grupy będzie st. bryg. Marcin Kędra z Komendy Głównej PSP. W tej roli zastąpi bryg. Michała Langnera.

Fotografia nagłówkowa: kpt. Piotr Zwarycz / Zespół Prasowy KG PSP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »