OSP Kosakowo będzie miała dwa nowe wozy i nową remizę

Ten rok druhowie z Kosakowa w powiecie puckim z pewnością zaliczą do najlepszych w historii jednostki. A to za sprawą pozyskania dwóch nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku ruszy też budowa nowej strażnicy.

W tym roku, na wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kosakowie trafią dwa nowe średnie samochody ratowniczo-gaśnicze. Na zakup pierwszego udało się pozyskać dofinansowanie ze środków MSWiA, KG PSP oraz funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Drugi jest natomiast wygraną w „Bitwie o wozy”, akcji organizowanej przez MSWiA. Dostawcą obu samochodów jest firma Przedsiębiorstwo Specjalistyczne „bocar”.

Pierwszy z pojazdów GBA 4,3/16 do Kosakowa przybył w połowie października. Samochód na podwoziu Mercedes-Benz Atego, z silnikiem o mocy 299 KM i napędem 4×4, kosztował blisko 850 tys. złotych. Został bogato wyposażony w sprzęt gaśniczy, ratownictwa technicznego, wysokościowego, a także wodnego. Wszystko zgodnie ze specyfikacją opracowaną przez druhów. Drugi z pojazdów, o wartości niespełna 810 tys. złotych, do jednostki powinien trafić lada dzień.

Na tym nie koniec jednak nowości. Gmina Kosakowo jest w trakcie wyłaniania wykonawcy inwestycji pod nazwą: Budowa budynku strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kosakowie wraz z instalacjami: wod-kan, gazową, c.o., elektroenergetyczną, wentylacji mechanicznej i kanalizacji deszczowej. 15 października miało miejsce otwarcie ofert zgłoszonych w tym postępowaniu. Wszystkie przekroczyły budżet przewidziany na realizację zadania tj. 1 900 000 złotych. Spośród ośmiu zainteresowanych najbliżej tej kwoty jest konsorcjum lokalnych firm XEMAR Sp. zo.o. i Zakład Budowlany RAMEX Alfred Krupiński z Kosakowa, które swoją ofertę wyceniło na 1 950 486,18 złotych.

Nowy budynek będzie miał trzy kondygnacje: parter, na którym znajdzie się trzystanowiskowy garaż dla samochodów pożarniczych, a także dyżurka i zaplecze socjalne, na półpiętrze zostanie ulokowana kotłownia, z kolei piętro zajmie sala z zapleczem socjalnym. Powierzchnia zabudowy wyniesie 286,18 m². Stanie tuż obok budynku, w którym obecnie swoją siedzibę ma OSP. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, budowa strażnicy ruszy jeszcze w tym roku, albo na początku nowego.

Foto: Urząd Gminy Kosakowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »