Akt oskarżenia przeciwko dowódcy akcji, w której zginęli dwaj strażacy PSP

Do Sądu Rejonowego w Białymstoku wpłynął akt oskarżenia przeciwko Piotrowi R., funkcjonariuszowi Państwowej Straży Pożarnej. Dowodził on akcją gaśniczą w maju 2017 roku, w której zginęli dwaj strażacy PSP. Strażakowi grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

W poniedziałek (19.10) prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Białymstoku akt oskarżenia przeciwko Piotrowi R., funkcjonariuszowi PSP pełniącemu służbę w Komendzie Miejskiej PSP w Białymstoku o czyn z art. 160 §1 i 3 k.k. w zbiegu z art. 231 §1 i 3 k.k. – dowiaduje się PortalStrazaka.pl. Informację potwierdził rzecznik białostockiej Prokuratury Okręgowej prok. Łukasz Janst. W dniu 27 maja 2017 roku Piotr R. dowodził akcją gaśniczą budynku przy ulicy Poziomej 2 na białostockich Dojlidach. Wówczas miał miejsce pożar pomieszczeń, w których znajdowała się hurtownia sztucznych kwiatów. Składowane tam były również inne wyroby z materiałów sztucznych. Podczas działań doszło do wypadku, w wyniku którego zginęli dwaj strażacy skierowani do budynku na rozpoznanie, sekcyjni Przemysław Piotrowski i Marek Giro.

Zarzut z wyżej wymienionych artykułów Piotr R. usłyszał w połowie czerwca br., czyli po ponad trzech latach śledztwa prowadzonego przez białostocką Prokuraturę Okręgową. Zdaniem prokuratora, Piotr R. jako kierujący akcją ratowniczą nieumyślnie nie dopełnił swoich obowiązków, to jest nie zebrał w sposób dostateczny informacji na temat konstrukcji i umiejscowienia znajdującego się w budynku podestu roboczego i sufitu od znajdującego się na miejscu zdarzenia użytkownika budynku, w wyniku czego wchodzący w skład roty rozpoznawczej strażacy zostali nieumyślnie narażeni na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Czyn ten jest przestępstwem o charakterze nieumyślnym, zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności, bądź pozbawienia wolności do lat dwóch. W toku śledztwa Piotr R. skorzystał z przysługującego mu prawa do odmowy składania wyjaśnień, jak również nie ustosunkował się do postawionego zarzutu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Mija trzecia rocznica tragicznej śmierci strażaków z Białegostoku

Tragiczny pożar w Białymstoku. Jest zarzut dla kierującego akcją gaśniczą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »