Lubuski oddział ZOSP kupuje nowe samochody

Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Lubuskiego zamawia fabrycznie nowe samochody ratowniczo-gaśnicze dla jednostek OSP z całego województwa. W ramach prowadzonych przetargów zakupionych zostanie 20 samochodów średnich i 5 samochodów lekkich.

W ostatnim dniu maja br. Oddział Wojewódzki Związku OSP RP Województwa Lubuskiego – działając w imieniu Związku OSP RP, a także 20 gmin z terenu województwa – ogłosił przetarg na dostawę 20 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych. Z kolei w piątek (7.06) opublikowano ogłoszenie o zamówieniu, którego przedmiotem będzie dostawa pięciu lekkich samochodów pożarniczych dla lubuskich OSP.

Zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia samochody GBA mają być wykonane na podwoziach z napędem uterenowionym 4×4, silnikiem o mocy min. 300 KM i manualną skrzynią biegów. Samochody te mają być również przystosowane do przewozu sześcioosobowej załogi w fabrycznie czterodrzwiowej, jednomodułowej kabinie. Według zamawiającego zabudowy pojazdów GBA mają być wykonane z odpornych na korozję materiałów aluminiowych, z elementami wykończeniowymi z tworzyw sztucznych. W zabudowie umieszczone zostaną skrytki na sprzęt (po trzy na bokach pojazdu i jedna tylna przedziału autopompy), zamykane roletami żaluzjowymi z profili aluminiowych.

Samochody te będą wyposażone w zbiornik na wodę o pojemności 3 tys. litrów, 300-litrowy zbiornik na środek pianotwórczy. Najważniejszym elementem układu wodno-pianowego będzie dwuzakresowa autopompa o wydajnościach min. 2400 dm3/min przy ciśnieniu 0,8 MPa i min. 300 dm3/min przy ciśnieniu 4 MPa. Znajdziemy tam również standardowe elementy wyposażenia stałego, takie jak: dachowe działko wodno-pianowe, linia szybkiego natarcia na zwijadle, instalacja zraszaczowa z czterema dyszami, teleskopowy maszt wysuwany pneumatycznie z najaśnicami, wciągarka elektryczna, a także panel sanitarny ze zbiorniczkiem na wodę, dozownikiem na mydło i zasobnikiem na ręczniki papierowe.

Wedle opisu przedmiotu zamówienia samochody te kupowane są bez pełnego ukompletowania w sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Zostaną jednak wyposażone m.in. w gaśnice do paneli fotowoltaicznych (wykorzystujące efekt tzw. płynnej plandeki), płachty gaśnicze wielokrotnego użytku, awaryjną wtyczkę zatrzymującą samochody elektryczne, a także lancę do gaszenia pojazdów elektrycznych.

W tabeli umieszczono listę gmin oraz jednostek OSP, beneficjentów zamówienia.

Lp.

Gmina

OSP

1

Gmina Świdnica OSP Świdnica

2

Gmina Bobrowice OSP Bobrowice

3

Gmina Brzeźnica OSP Wichów

4

Miasto Zielona Góra OSP Zawada

5

Gmina Bledzew OSP Popowo

6

Gmina Skwierzyna OSP Murzynowo

7

Gmina Międzyrzecz OSP Kęszyca Leśna

8

Gmina Kożuchów OSP Studzieniec

9

Gmina Cybinka OSP Grzmiąca

10

Gmina Zwierzyn OSP Zwierzyn

11

Gmina Strzelce Krajeńskie OSP Bronowice

12

Gmina Krzeszyce OSP Krzeszyce

13

Gmina Torzym OSP Torzym

14

Gmina Skąpe OSP Podła Góra

15

Gmina Łagów OSP Żelechów

16

Gmina Wschowa OSP Łysiny-Wygnańczyce

17

Gmina Sława OSP Krzepielów

18

Gmina Nowogród Bobrzański OSP Nowogród Bobrzański

19

Gmina Kłodawa OSP Łośno

20

Gmina Żary OSP Żary Kunice
Nie tylko samochody średnie…

Na tym jednak nie koniec. W piątek (07.06) Zarząd OW ZOSP Województwa Lubuskiego opublikował ogłoszenie o zamówieniu na dostawę pięciu lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych. Do tej pory nie opublikowano jednak pełnej dokumentacji zamówienia. Poznamy ją prawdopodobnie w poniedziałek. Wiadomo jedynie, że samochody te mają posiadać zbiornik na wodę o pojemności minimum 700 litrów.

Zamówienia realizowane są w ramach projektu Rozwijanie systemu ratownictwa i ochrony przed zjawiskami katastrofalnymi poprzez doposażenie OSP w samochody ratowniczo-gaśnicze. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej, z Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027. Zamawiający nie informuje jakie kwoty zamierza przeznaczyć na realizację zamówień. Otwarcie ofert w obu postępowaniach ma nastąpić już na początku lipca br. Dostawy samochodów GBA mają być realizowane sukcesywnie w okresie od dwóch do pięciu miesięcy po podpisaniu umowy na dostawę. Zaś dostawa samochodów lekkich w terminie do czterech miesięcy od podpisania umowy.

AKTUALIZACJA [10.06.2024 | 12:50]

Znane są już szczegóły dotyczące zamówienia na lekkie samochody strażackie prowadzonego przez lubuski oddział wojewódzki ZOSP RP. Zgodnie ze specyfikacją 5 samochodów zostanie zabudowanych na podwoziu posiadającym sześcioosobową kabinę z układem miejsc siedzących 1+1+4, wyposażonym w silnik o mocy min. 125kW oraz sześciobiegową skrzynię manualną i napęd 4×2.

Na każdym z pojazdów ma być osadzona kontenerowa zabudowa, w której znajdzie się pięć skrytek sprzętowych (w układzie 2+2+1). Pojazdy mają również posiadać zbiornik na wodę o poj. min. 700 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy, agregat wysokociśnieniowy, wciągarkę, hak holowniczy, pneumatyczny, teleskopowy maszt oświetleniowy, linię szybkiego natarcia na zwijadle oraz kącik sanitarny. Podobnie jak samochody GBA mają być dostarczone z wyposażeniem w postaci sprzętu do gaszenia samochodów elektrycznych oraz paneli fotowoltaicznych. Termin dostawy pojazdów to 4 miesiące od podpisania umowy między zamawiającym a dostawcą samochodów.

Lp.

Gmina

OSP

1

Gmina Kargowa OSP Kargowa

2

Gmina Babimost OSP Nowe Kramsko

3

Gmina Szprotawa OSP Leszno Górne

4

Gmina Iłowa OSP Konin Żagański

5

Gmina Lipinki Łużyckie OSP Lipinki Łużyckie

Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »