Otwock. Pożar drewnianego domu. W akcji 50 strażaków

17 zastępów strażackich gasiło pożar budynku mieszkalnego, jednorodzinnego w Otwocku na Mazowszu. Ogień w drewnianym budynku przy ulicy Samuela Goldflama po godzinie 2. w nocy z niedzieli na poniedziałek. Wówczas w środku przebywały cztery osoby. Dwie z nich ewakuowali strażacy.

Otwock. Minionej nocy (10.06) po godzinie 2. strażacy z KP PSP Otwock odebrali zgłoszenie o pożarze dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego z poddaszem. Do zdarzenia doszło w Otwocku przy ulicy Samuela Goldflama. W chwili pojawienia się ognia w budynku przebywały cztery osoby. Na miejsce skierowano zastępy miejscowej JRG PSP oraz okolicznych jednostek OSP.

Gdy na miejsce przybyły pierwszej jednostki straży pożarnej ustalono, że jest to zmodernizowany budynek drewniany, charakterystyczny dla tej okolicy tzw. świdermajer. Dawniej mieściło się tutaj zgromadzenie zakonne oraz dom samotnej matki. Obecnie obiekt stanowi własność prywatną i pełni funkcję domu mieszkalnego, jednorodzinnego. Budynek zyskał m.in. elewację tynkowaną.

Jak ustalono pożar wybuchł w jednym z pomieszczeń na parterze. Jednak dosyć szybko przeniósł się na wyższą kondygnację i poddasze. Jeszcze przed przyjazdem zastępów dwie osoby zdołały opuścić budynek. Kolejne dwie strażacy ewakuowali po drabinie. Osoby te nie odniosły obrażeń. W kulminacyjnym momencie akcji na miejscu pracowało 12 zastępów strażackich, w tym 2 wysięgniki. To pozwoliło na dosyć sprawne opanowanie pożaru.

Straty są jednak duże, to w znacznym stopniu ze względu na drewnianą konstrukcję budynku, a także łatwopalne materiały użyte do jego ocieplenia; igliwie, trociny oraz trzcina znajdujące się w przestrzeni między stropem a płytą. Część konstrukcji poddasza trzeba było rozebrać. Tylko w ten sposób strażacy mogli dotrzeć do ukrytych zarzewi pożaru. Rozbiórka spalony elementów konstrukcji i wyposażenia oraz dogaszanie zarzewi zakończono około w poniedziałek (10.06) około południa. Obecnie trwa ustalanie okoliczności i przyczyn powstania pożaru.

W działaniach uczestniczyło 17 samochodów pożarniczych i około 50 strażaków zawodowych i ochotników.


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »