Puszczykowscy druhowie odebrali sprzęt zakupiony z budżetu obywatelskiego

Druhowie z puszczykowskiej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej odebrali sprzęt będący częścią zwycięskiego projektu Puszczykowskiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Hełmy, ubrania i inne specjalistyczne wyposażenie przekazał burmistrz Andrzej Balcerek.

W ramach doposażenia jednostki w ramach PBO 2019 przewidziano: 18 kompletów ubrań ochronnych, 18 hełmów strażackich wraz z wyposażeniem oraz nożyco-rozpierak akumulatorowy wraz z osprzętem do ratownictwa technicznego. Tego ostatniego sprzętu używa się najczęściej do rozcinania pokiereszowanych w wypadkach karoserii samochodowych i uwalniania ludzi zakleszczonych w rozbitych pojazdach. Oczywiście całość sprzętu musi spełniać wszelkie normy wymagane do użytkowania go w najcięższych warunkach z jakimi mają do czynienia strażacy podczas akcji ratowniczo-gaśniczych.

Jak wyjaśniał podczas przekazania Gniewko Niedbała, Prezes puszczykowskiej jednostki OSP, zarówno hełmy, jak i ubrania ochronne, to najnowocześniejszy sprzęt wykorzystywany przez profesjonalistów. Dla przykładu nowe hełmy są o około połowę lżejsze od dotychczas wykorzystywanych przez puszczykowskich strażaków. Można je znacznie szybciej i dokładniej dopasować do głowy, a także dysponują zespoloną z nim latarką. Lżejsze i wygodniejsze są także ubrania, wykonane z materiału z dodatkiem kevlaru. Natomiast akumulatorowy nożyco-rozpierak, to sprzęt którego nie powstydziłaby się żadna zawodowa jednostka straży pożarnej. Szczypce o nacisku kilkudziesięciu ton przetną każdą karoserię, a co najważniejsze, z uwagi na akumulatorowe zasilanie, sprzęt jest gotowy do użycia od razu po wyjęciu z wozu bojowego.

Wymieniony sprzęt wchodzi w skład zwycięskiego projektu zgłoszonego w ramach PBO, który strażacy nazwali „Ratuj życie z Automatycznym Defibrylatorem Zewnętrznym (AED)”. Projekt przypadł do gustu puszczykowianom, bo zagłosowały na niego 882 osoby. Jego podstawowym asortymentem jest 10 ogólnodostępnych defibrylatorów AED z akcesoriami, które zostaną rozmieszczone na terenie naszego miasta.

Defibrylatory AED, to urządzenia umożliwiające poprowadzenie akcji resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez przygodnego ratownika niezwiązanego z medycyną, w przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia. Obsługa takiego sprzętu sprowadza się do uruchomienia i wykonywania pole­ceń głosowych generowanych przez defibry­lator w języku polskim. Aparat po przyklejeniu elektrod na klatce piersiowej poszkodowanego przeprowadza skuteczną analizę pracy serca i w sytuacji wymagającej interwencji, umożliwia osobie udzielającej pomocy wykonanie bezpiecznej defibrylacji. Defibrylatory, które zostaną zamontowane w Puszczykowie umożliwiają użycie w przypadku poszkodowanych dorosłych oraz dzieci. Przy każdym urządzeniu znajdował się będzie zestaw pierwszej pomocy – w skład którego wejdą m.in.: rękawiczki ochronne, maseczka do sztucznego oddychania pozwalająca na bezpieczne prowadzenie oddechu zastępczego, nożyczki, jednorazowa maszynka umożliwiająca przeprowadzenie golenia „na sucho” (bez potrzeby użycia żelu lub pianki) do usunięcia nadmiernego owłosienia, materiał skutecznie chłonący wilgoć umożliwiający osuszenie mokrej klatki piersiowej poszkodowanego, stosowany przed przyklejeniem elektrody.

Defibrylatory będą umieszczane w specjalnych szafkach oznaczonych piktogramami z instrukcją postępowania w nagłych przypadkach oraz logo AED. Całość zamówienia zamknęła się kwotą ok. 255 tys. zł, z czego ponad 124 tys. zł kosztowały defibrylatory AED, a niemal 130 tys. zł dodatkowy sprzęt.

Źródło, foto: Urząd Miejski w Puszczykowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »