Kalisz. Utonęła próbując ratować tonące dziecko

W dniu 27 czerwca o godzinie 17:01 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu otrzymał informację o dwóch osobach topiących się w rzece Prośnie w Parku Miejskim.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 1 i JRG 2 w Kaliszu z łodziami, OSP Kalisz-Lis, Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Konina oraz Oficera w dyspozycji Komendanta Miejskiego PSP w Kaliszu.

Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów od świadków zdarzenia uzyskano informacje, że do rzeki wpadło dziecko – chłopiec, któremu na pomoc rzuciła się kobieta będąca jego matką. Dziecku udało się wydostać na brzeg o własnych siłach, natomiast kobieta zniknęła pod lustrem wody. Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu chłopcu, którego następnie przekazano pod opiekę przybyłego na miejsce Zespołu Ratownictwa Medycznego. Równocześnie ratownicy ubrani w suche ubrania do pracy w wodzie oraz kamizelki ratunkowe rozpoczęli poszukiwania kobiety w rzece. Po zwodowaniu łodzi ratowniczych systematycznie powiększano obszar poszukiwania.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Konina do działania skierowano płetwonurka który rozpoczął poszukiwania kobiety na dnie rzeki. Po około 10 minutach nurek odnalazł kobietę i wspólnie z ratownikami wydobył ją na brzeg rzeki gdzie przekazano ją Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Obecny na miejscu zdarzenia lekarz stwierdził zgon kobiety.

Dalsze działania na miejscu zdarzenia prowadziła Policja. W akcji trwającej ok. 2 godzin brało udział 6 zastępów straży pożarnej w tym 22 strażaków.

Opracował: kpt. Tomasz Sobczak, Zdjęcia : kpt. Tomasz Sobczak/KM PSP Kalisz


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »