Nowe pojazdy dla OSP. Kto otrzyma dotacje na ich zakup w 2023 roku?

675 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych ma jeszcze w tym roku zasilić jednostki ochotniczych straży pożarnych w całej Polsce. MSWiA opublikowało wczoraj listę jednostek, które w tym roku mogą liczyć na dofinansowanie ze środków budżetowych będących w dyspozycji rządu.

W środę, 22 lutego br. wiceszef MSWiA nadzorujący sprawy ochrony przeciwpożarowej Maciej Wąsik zatwierdził zestawienie jednostek OSP, które w 2023 r. otrzymają dofinansowanie na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych. Pełną listę publikujemy poniżej.

W ramach montażu środków z budżetu państwa, KG PSP i funduszy ochrony środowiska i gospodarki 675 jednostek OSP z całej Polski otrzyma dofinansowanie do zakupu nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Dzięki tym środkom planowany jest zakup 78 ciężkich, 417 średnich i 180 lekkich samochodów pożarniczych. Ich łączna wartość może oscylować w okolicach 500 mln złotych. W skali ostatnich 16 lat jest to największa liczba samochodów strażackich dla OSP, kupowanych z udziałem budżetu państwa.

Otwartą kwestią jest czy tak ambitne plany zakupowe uda się zrealizować. W poprzednich latach występowały bowiem trudności z terminową realizacją zamówień. Zdarzały się również przypadki, w których nie doszło do zawarcia umowy na dostawę pomiędzy zamawiającym a firmą zabudowującą wyłonioną w przetargu. Problemy wynikały głównie z niedostępności podwozi samochodowych lub innych niezbędnych elementów. To głównie pokłosie pandemii Covid-19, a następnie zeszłorocznej agresji militarnej Rosji na Ukrainie.

Fotografia nagłówkowa: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »