Ćwiczenia ratownicze „Przemyśl 2022”

Blisko 130 podkarpackich strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych uczestniczyło w wojewódzkich ćwiczeniach ratowniczych „Przemyśl 2022”. Manewry odbyły się w czwartek, 22 września na terenie powiatu przemyskiego.

Manewry, w formie praktycznych ćwiczeń zostały zorganizowane w celu doskonalenia organizacji działań ratowniczych prowadzonych przez podmioty KSRG oraz podmioty współdziałające z systemem, podczas:

  • działań z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego na wodach z wykorzystaniem specjalistycznych grup ratowniczych,
  • działań ratowniczych prowadzonych podczas katastrofy kolejowej z udziałem towarów niebezpiecznych z osobami poszkodowanymi.

Ćwiczący mierzyli się z szeregiem zadań ujętych w dwóch epizodach:

W związku z sytuacją geopolityczną w Punkcie Przeładunku Surowców Chemicznych w Chałupkach Medyckich doszło do aktu sabotażu. Niezidentyfikowani sprawcy doprowadzili do rozszczelnienia stojącej na bocznicy cysterny z olejem napędowym, a następnie podłożyli ogień, w wyniku czego doszło do pożaru cysterny. Próbę gaszenia pożaru podjęli pracownicy stacji przeładunkowej, jednak rozwijający się pożar oraz rozlewająca się plama oleju odcięła im drogę ucieczki, co spowodowało u gaszących rozległe poparzenia i zatrucia toksycznymi produktami spalania.

Powiadomione służby ruszają w pościg i podejmują próbę zatrzymania sprawców sabotażu. Sprawcy uciekają samochodem osobowym w kierunku miejscowości Torki, a następnie kierują się w stronę zlokalizowanego w tej miejscowości wyrobiska po byłej żwirowni. Uciekając próbują zatopić samochód z przewożonym ładunkiem. W pojeździe najprawdopodobniej są pojemniki z nieznaną substancją chemiczną. Podczas próby zatopienia pojazdu, jednemu ze sprawców udaje się uciec w kierunku rzeki San, gdzie po krótkim pościgu zostaje ujęty przez policjantów. Drugi sprawca (kierowca pojazdu) wraz z samochodem znajduje się pod wodą.

Razem ze strażakami z powiatów jarosławskiego, leżajskiego, lubaczowskiego, przemyskiego i przeworskiego oraz wytypowanych pododdziałów Podkarpackiej Brygady Odwodowej w manewrach uczestniczyli funkcjonariusze Policji, ratownicy PCK “Przemyśl”,  SOK, PKP, przedstawiciele powiatowego oraz gminnego zarządzania kryzysowego.

Przebieg manewrów nadzorował zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzej Marczenia.

Ćwiczenia zostały zorganizowane przez funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej PSP w Przemyślu oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie.

Opracowanie oraz zdjęcia: bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »