Burze i ulewy. Strażacy interweniowali ponad tysiąc razy

Od wczoraj przez Polskę przechodzi front atmosferyczny, który niesie ze sobą intensywne opady deszczu, burze i silny wiatr. Tylko wczoraj strażacy interweniowali 1060 razy usuwając skutki tych zjawisk pogodowych. Najwięcej zdarzeń w południowo-zachodniej Polsce.

W czwartek (8.09) odnotowano 1060 interwencji związanych z opadami deszczu oraz silnym wiatrem – przekazał bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP. Jak dodał – nikt nie został ranny. To wszystko to efekt nawałnic jakie wczoraj przeszły nad naszym krajem. Najwięcej pracy było w południowo-zachodnich regionach kraju. W ciągu dnia i w nocy front przesuwał się w kierunku północno-wschodnim.

Najwięcej interwencji – w ciągu zeszłej doby – strażacy podejmowali w województwach: śląskim – 511, dolnośląskim – 198 oraz lubuskim – 120. Pracowita była również dzisiejsza noc. Między północą a godziną 6:00 strażacy podjęli kolejne 34 interwencje. Interwencje dotyczyły głównie usuwania wody z zalanych obiektów.

Największe szkody notowano w Gorzowie Wielkopolskim oraz w gminie Santok (powiat gorzowski-ziemski). Tam w ciągu kilku godzin spadło grubo ponad 100 mm. W efekcie ulice zamieniły się w wartkie strumienie, zatapiając samochody. W gminie Santok spływająca woda podmyła drogi i linię kolejową łączącą Gorzów Wlkp. z miejscowością Krzyż powodując osunięcie się ziemi z nasypów. Z kolei w miejscowości Wawrów intensywny opad deszczu spowodował wystąpienie wody z brzegów miejscowego stawu. W efekcie doszło do zalania wielu posesji. Ponadto, w wyniku silnych wiatrów doszło do uszkodzenia dachów na kilku budynkach. Na szczęście nie odnotowano ofiar i osób rannych.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega o znacznym przyborze stanów wód głównie w zlewni górnej i środkowej Odry.

Fotografia nagłówkowa: Twitter/KW PSP Katowice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »