„WODA 2022”: Wielkopolscy strażacy ćwiczyli na wypadek powodzi

Na terenie powiatu chodzieskiego odbyły się dwudniowe ćwiczenia centralnego odwodu operacyjnego KSRG pod kryptonimem „WODA 2022″. W ćwiczeniach wzięło udział 120 strażaków z 30 samochodami, które tworzą dwie kompanie specjalne.

Dwudniowe ćwiczenia przeprowadzono w miejscowości Margonin koło Chodzieży w województwie wielkopolskim. Uczestniczyły w nich wyznaczone pododdziały wchodzące w skład centralnego odwodu operacyjnego (COO) Państwowej Straży Pożarnej z terenu woj. wielkopolskiego. Łącznie to ok. 120 osób i 30 pojazdów. Zadysponowano m.in.: łodzie, pompy wysokiej wydajności, a także sprzęt logistyczny. Na czas ćwiczeń zawiązano sztab, którego zadaniem było wsparcie kierującego działaniem ratowniczym oraz zapewnienie współpracy z lokalnymi władzami i instytucjami.

Pierwszym dniem ćwiczeń był wtorek (6.09). Jak informuje wielkopolska PSP, tego dnia:

(…) strażacy z kompani specjalnej WIELKOPOLSKA 3 m.in. sprawili zaporę przeciwpowodziową, która miała obronić domostwa zlokalizowane w pobliżu zbiornika wodnego przed zalaniem. Zastępy sprawdziły możliwości ewakuacyjne drogą wodną z użyciem łodzi. Przećwiczono również manewrowanie łodzią, reagowanie na awarię silnika stanowiącą zagrożenie dla ratowników, holowanie łodzi, obieranie kursu na wskazane współrzędne oraz podejmowanie osób znajdujących się w wodzie.

W drugim dniu ćwiczeń (środa 7.09), do udziału włączono zastępy wchodzące w skład kompani specjalnej WIELKOPOLSKA 4.

W drugim dniu ćwiczeń do punktu przyjęcia sił i środków przybyły zastępy wchodzące w skład kompani specjalnej WIELKOPOLSKA 4. Założenia zaplanowane na ten dzień dotyczyły m.in. budowy wydajnego systemu przepompowywania wody do wskazanych akwenów. Strażacy sprawdzali możliwości przepompowania wody w zakresie maksymalnej wydajności i odległości – przekazuje PSP.

Ćwiczenia miały na celu zweryfikowanie struktury i funkcjonowania pododdziałów, jak również sprawdzenie ich możliwości taktyczno-technicznych podczas powodzi. Dały też okazję do  przeprowadzenia inspekcji gotowości operacyjnej.

Powyższe ma na celu ustalenie stopnia przygotowania sił i środków COO do zwalczania skutków zdarzeń długotrwałych i o dużych rozmiarach powstałych w wyniku powodzi – wyjaśniają strażacy z KW PSP Poznań.

Ćwiczenia obserwował starosta chodzieski, Mirosław Juraszek, ze swoim zastępcą Mariuszem Witczukiem i przedstawicielami starostwa.

Zdjęcia: kpt. Artur Binkowski/KP PSP Chodzież (1-8); KW PSP Poznań (9-21)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »