Z siekierą i piłą po tytuł. Czy polscy drwale obronią mistrzostwo Europy?

To jeden z najważniejszych momentów sezonu! Czterech ekstremalnych drwali znad Wisły wybiera się do Szwajcarii, żeby 11 września bronić tytułu w Europejskim Pucharze Narodów STIHL TIMBERSPORTS®. To najbardziej prestiżowe drużynowe mistrzostwa na Starym Kontynencie. Do boju stanie dwóch niezwykle utalentowanych juniorów oraz dwóch doświadczonych zawodników. Czy nastolatkowie stworzą ze starszymi zawodnikami wybuchową mieszankę, która pozwoli obronić zeszłoroczny tytuł mistrzowski?

W szwajcarskiej miejscowości Weiach, dojdzie do ekscytujących zawodów, w których to nasza reprezentacja ma odegrać kluczową rolę. Trzech z czterech naszych reprezentantów to członkowie rodziny Groenwaldów z Połczyna k. Pucka (woj. pomorskie). Duet juniorów stanowić będą bracia – 17-letni Szymon i 19-letni Mikołaj, a w rywalizacji seniorskiej do boju stanie ich ojciec, 47-letni Jacek Groenwald, aktualny wicemistrz Polski. Naszą drużynę uzupełni świeżo upieczony mistrz kraju, Arkadiusz Drozdek, który po trzyletniej przerwie wrócił na tron i znów jest najlepszym ekstremalnym drwalem na naszych ziemiach.

To będzie ekscytująca przygoda. Od lat jesteśmy czołową drużyną Europy i tym razem nie może być inaczej. Jedziemy do Szwajcarii, żeby obronić wynik, który chłopaki wywalczyli w zeszłym roku – podkreśla Drozdek, na co dzień strażak z Zielonej Góry.

Nowy skład, wielkie nadzieje

W zeszłym roku odbyła się pierwsza edycja Europejskiego Pucharu Narodów STIHL TIMBERSPORTS®. Polska wystąpiła wówczas w innym składzie – o ile nasi juniorscy reprezentanci się nie zmienią, o tyle skład seniorów jest inny. Poprzednio w naszej kadrze byli Michał Dubicki i Krystian Kaczmarek. Skład wyłaniany jest na podstawie rezultatów mistrzostw Polski – z elitą mierzą się najlepsi aktualnie ekstremalni drwale z krajowego czempionatu.

Co jest fundamentem naszej siły? Przede wszystkim świetni juniorzy. Szczególnie młodszy z braci Groenwaldów, Szymon, to olbrzymi talent. W tym sezonie, będąc najmłodszym w stawce, wywalczył brązowy medal MŚ juniorów, a do złota zabrakło mu tylko odrobiny szczęścia. W zeszłym roku wspólnie z bratem położył podwaliny pod późniejszą wygraną i nie inaczej ma być tym razem

Na pewno będzie nam bardzo zależało na tym, żeby dać z siebie wszystko – podkreśla młody zawodnik, który nie tylko według swojego taty jest przyszłością sportowego cięcia i rąbania drewna.

Sześć narodów, jeden zwycięzca

Oprócz Polaków, do rywalizacji o wygraną staną Francuzi, Niemcy, Szwajcarzy, Szwedzi i Włosi. Całodniowe zawody, zaplanowane na 11 września, rozpoczną się od rywalizacji juniorów, z których każdy będzie wykonywał cztery konkurencje: wymagające mistrzostwa w posługiwaniu się ostrą jak brzytwa siekierą Standing Block Chop oraz Underhand Chop, Stock Saw, w którym za pomocą pilarką będą musieli jak najszybciej odciąć krążki drewna, a także Single Buck, czyli przerżnięcie kłody za pomocą olbrzymiej piły ręcznej, mającej ponad dwa metry długości. Seniorzy zmierzą się w aż sześciu konkurencjach. Do wymienionych czterech dojdą niezwykle efektowne Hot Saw oraz Springboard. W pierwszej będą musieli opanować potężną piłę mechaniczną, której silnik ma moc trzech Małych Fiatów. Springboard to jedna z najbardziej kochanych przez fanów konkurencji, w której drwale muszą w stojącym pniu wyrąbać kieszenie, wspiąć się po deskach na wysokość trzech metrów nad ziemię i utrzymując równowagę odrąbać czubek kłody. Jeden błąd i lądujesz na ziemi, tracąc cenne sekundy i punkty. Na koniec to właśnie punkty będą kluczowe. W rywalizacji drużynowej to właśnie łączna liczba punktów zdobytych przez wszystkich zawodników będzie decydowała o końcowej klasyfikacji. Zawody będą transmitowane w niedzielę 11 września od godz. 11 na kanale YouTube Stihl Polska i Facebook Stihl Polska.

Zapraszamy kibiców do trzymania za nas kciuków. Wsparcie na pewno się przyda I będziemy je czuli. A my ze swojej strony obiecujemy, że damy z siebie wszystko – podkreśla Drozdek.

Autor: Marcin Bratkowski/Biuro prasowe STIHL TIMBERSPORTS®
Foto: Stihl Timbersports

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »