Rosenbauer: Drabina działała poprawnie. Ostra reakcja KG PSP
Są pierwsze ustalenia po zdarzeniu z udziałem nowej autodrabiny L42A-XS marki Rosenbauer w Inowrocławiu. Wskazują one na to, że zarówno zespół drabiny, jak też pojazd działały poprawnie. Firma wycofała również ograniczenie w eksploatacji samochodów. Na komunikat niezwłocznie zareagował szef polskiej straży pożarnej.
W komunikacie z 23 lutego firma Rosenbauer Karlsruhe – producent samochodów specjalnych z drabinami mechanicznymi marki Rosenbauer – poinformowała o pierwszych ustaleniach po zdarzeniu z Inowrocławia pod koniec stycznia br. O zdarzeniu z udziałem drabiny L42A-XS, do którego doszło podczas testów poprzedzających włączenie do podziału bojowego JRG 1 Inowrocław, przeczytasz TUTAJ.
Jak wynika z komunikatu Zarządu Rosenbauer Karlsruhe GmBH firma zakończyła analizę danych zebranych przez rejestrator parametrów drabiny. W ocenie ekspertów firmy zarówno zespół drabiny, jak też pojazd działały poprawnie. W oparciu o te ustalenia Zarząd firmy odwołał, w trybie natychmiastowym, zalecenie dotyczące użytkowania drabiny w ograniczonym wysuwie. Na tak sformułowane oświadczenie, własnym komunikatem zareagował komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.
Szef polskich strażaków przyjął ze zdumieniem zniesienie ograniczeń w użytkowaniu drabin tylko na podstawie chronologicznych rekonstrukcji danych.
W mojej ocenie zdecydowanie przedwczesnym jest podejmowanie tak kluczowej decyzji dla bezpieczeństwa strażaków oraz osób ratowanych przed dokonaniem ostatecznych ustaleń przyczyn zdarzenia w Inowrocławiu w dniu 30.01.2023 roku – czytamy w komunikacie Komendy Głównej PSP.
W ocenie szefa PSP komunikat Zarządu Rosenbauer Karlsruhe stoi w sprzeczności z deklarowaną przez spółkę Rosenbauer wolą rzetelnego wyjaśnienia wspomnianych okoliczności i przyczyn zdarzenia.
Wspomniany komunikat firmy Rosenbauer z 22.02.2023 odczytuję w kategoriach bagatelizowania problemu przez producenta wyrobu. Nieakceptowalnym jest brak odpowiedzi na skierowane ponad dwa tygodnie temu pisma z żądaniem przedłużenia okresu gwarancji o okres wycofania sprzętu oraz z wnioskiem o dostarczenie pojazdów zastępczych w miejsce pojazdów wycofanych z eksploatacji. Odbieram to jako lekceważenie naszej formacji – uważa komendant główny.
Andrzej Bartkowiak wezwał również niemiecki oddział austriackiej marki do:
- przedłożenia przez firmę Rosenbauer raportu końcowego uzgodnionego wcześniej w ramach spotkań roboczych przedstawicieli PSP oraz firmy Rosenbauer,
- przedstawienia wyników badań próbek materiałowych z elementów uszkodzonej drabiny mechanicznej,
- przeprowadzenia badań wycofanych z użytkowania egzemplarzy drabin typu L42A-XS.
Bezpieczeństwo strażaków prowadzących działania ratownicze jest sprawą priorytetową. Decyzja o przywróceniu do użytkowania urządzeń może być podjęta jedynie po przedstawieniu jednoznacznych dowodów świadczących o możliwości bezpiecznego użytkowania sprzętu ratowniczego. Bez rzetelnego wyjaśnienia okoliczności wypadku trudno będzie o zdobycie zaufania polskich strażaków do produktów firmy Rosenbauer – podsumował swój komunikat komendant główny PSP.
Spółka Rosenbauer Karlsruhe zapowiedziała, że raport końcowy dotyczący zdarzenia w Inowrocławiu zostanie przesłany do polskich organów wyjaśniających zdarzenie już na przełomie lutego i marca.
Poniżej treść obu ostatnich oświadczeń.
Fotografia nagłówkowa: KM PSP Inowrocław