OSP z Fordonu znów będzie mogła ratować. Pomogli druhowie z gminy Obrowo

Już niedługo ochotnicy z bydgoskiego Fordonu znów będą mogli nieść pomoc mieszkańcom dzielnicy i całego miasta. Po tym jak kilka tygodni temu zniszczeniu uległ STAR 244, z pomocą przyszli druhowie z Gminy Oborowo, którzy za zgodą wójta przekazali strażakom używanego MAGIRUSA.

OSP Bydgoszcz-Fordon istnieje od około dwóch lat. Chociaż tradycje pożarnicze na tym terenie sięgają drugiej połowy XVIII wieku. Założona w 1859 roku OSP w Fordonie przetrwała do 1983 roku. Dzisiejsza jednostka swój potencjał musiała jednak budować od nowa. Pozyskali lekki samochód ratowniczo-gaśniczy Lublin, a miejsca do garażowania pojazdu użyczyła współpracująca z druhami fundacja. Po ponad rocznych staraniach, przed kilkoma miesiącami druhom udało się pozyskać kolejny wóz, tym razem GBA 2,5/16 na podwoziu STAR 244, który wcześniej służył strażakom z gminy Skąpie w Lubuskiem.

Fordońscy strażacy niedługo cieszyli się tym pojazdem, bowiem w połowie października podczas prac renowacyjnych doszło do samozapłonu i zniszczenia silnika w STAR-ze. To niestety oznaczało definitywny koniec służby tego wozu. Druhowie od razu rozpoczęli starania o pozyskanie nowego samochodu. W tym celu założono również zbiórkę pieniężną na nowy używany samochód. W międzyczasie z realną ofertą wsparcia wystąpili ochotnicy z Gminy Obrowo, w powiecie toruńskim. Tutejsze jednostki miały do dyspozycji 13 samochodów pożarniczych. Tylko w tym roku na teren Gminy trafiły dwa nowe średnie samochody bojowe, z których jeden gmina zakupiła dzięki dotacjom w łącznej kwocie 560 tys. złotych, a drugi to wygrana w drugiej turze „Bitwy o wozy”. Ze względu na wystarczające zabezpieczenie gminy, druhowie wyszli z inicjatywą przekazania jednego ze zbędnych pojazdów fordońskiej OSP. Wymagało to oczywiście zgody władz gminy.

„Wójcie, w tym roku dostaliśmy dwa nowe wozy, razem w gminie mamy ich 13. To naprawdę dużo. Chcielibyśmy podzielić się z druhami z Bydgoszczy tym, co mamy. Chcemy przekazać do OSP w Fordonie naszego Iveco. To pojazd sprawny, mimo że wysłużony. Zgodzi się wójt?” No pewnie, że się zgodziłem! – wspomina, nie ukrywając dumy ze swoich strażaków, wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński, który sam jest strażakiem-ochotnikiem.

W sobotę (28.11) udało się dopełnić wszystkich formalności i używane Iveco z zabudową Magirusa zostało przekazano druhom w Fordonie. Samochód posiada m.in. zbiornik na wodę o pojemności 4 tys. litrów, autopompę o wydajności 2400 litrów na minutę i kabinę przeznaczoną do przewozu dziewięcioosobowej załogi. Na wyposażeniu jest również generator prądu przemiennego oraz maszt oświetleniowy. Do niedawna auto było na wyposażeniu OSP Zawały, zostało zastąpione samochodem przekazanym z innej OSP z terenu gminy.

Wcześniej, na początku listopada pomocną dłoń do fordońskich ochotników wyciągnęli druhowie z OSP Swornegacie w województwie pomorskim. Po tym jak do ich jednostki trafił nowoczesny samochód bojowy, użytkowany dotychczas STAR 244 miał zostać sprzedany. Ostatecznie jednak postanowiono o jego nieodpłatnym przekazaniu właśnie do Bydgoszczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »