OSP Dygowo wprowadziła się do nowej strażnicy

W Dygowie pod Kołobrzegiem odbyła się w sobotę uroczystość otwarcia nowoczesnej remizy dla miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Jej budowa trwała rok, a cała inwestycja z centrum rekreacyjnym pochłonęła ponad 10 mln złotych. Większość to rządowe dofinansowanie z Polskiego Ładu.

W sobotę (16.03) w miejscowości Dygowo w powiecie kołobrzeskim (woj. zachodniopomorskie) odbyła się uroczystość oddania do użytku nowej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele miejscowych władz, a także druhowie z Dygowa i zaprzyjaźnionych jednostek oraz mieszkańcy. Obecni byli również przedstawiciele wykonawców projektu i budowy.

Wraz z nową siedzibą druhowie z Dygowa otrzymują garaż z trzema stanowiskami dla pojazdów. Wyposażono go w instalację wyciągu spalin samochodowych. Obecnie na wyposażeniu OSP znajdują się dwa samochody typu GBA. W trzecim garażu stanąć może mniejsze auto lub np. przyczepka z łodzią ratowniczą. W nowej remizie ulokowano również magazyny i kotłownię oraz wieżę sygnalizacyjną, która będzie też pełnić funkcję suszarni odcinków wężowych. Przewidziano również szereg pomieszczeń socjalnych i sanitarnych, w tym: toalety, łazienki i pralnię z suszarnią oraz salę szkoleniową. To sprawia, że w nowym obiekcie druhowie będą mogli czuć się jak w domu. O takich warunkach do niedawna mogli tylko marzyć.

Obiekt powstał w ścisłym centrum miejscowości, u zbiegu ulic Kołobrzeskiej i Głównej. Nowa remiza to dwukondygnacyjny budynek o kubaturze nieco ponad 3,1 tys. m². Powierzchnia zabudowy wynosi prawie 640 m², zaś powierzchnia użytkowa przekracza nieznacznie 401 m². Większość pomieszczeń znajduje się na parterze budynku. Poddasze zaadaptowano na magazyn. Budynek wyposażono w instalację elektryczną, sanitarną i wodną. Ogrzewany jest za pomocą pieca gazowego. Równocześnie z nową remizą w Dygowie powstawało ogólnodostępne centrum rekreacyjne „Plac Pokoleń”.

Całkowita wartość inwestycji, podzielonej na dwa zadania, to 10,3 mln złotych. Najwięcej, bo aż 7,5 mln kosztowała budowa strażnicy, pozostałe 2,8 mln złotych pochłonęła budowa Placu Pokoleń. Wartość dofinansowania z rządowego Polskiego Ładu wyniosła 7 mln 830 tys. złotych. Jego budowa rozpoczęła się na początku zeszłego roku, prace budowlane zakończono w grudniu. Ostatecznie druhowie do strażnicy wprowadzili się jednak dopiero w piątek (15.03) poprzedzający uroczystość otwarcia strażnicy.

Foto: Marek Kawęcki, https://www.gminadygowo.pl/


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »