Nowa SCANIA dla druhów z Pszczółek

Nowy samochód GCBA marki Scania P450B4X4NZ z linii XT trafił w weekend na wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pszczółkach w woj. pomorskim. Nowe auto kosztowało blisko 1,3 mln złotych. Druhom udało się pozyskać dofinansowanie z kilku źródeł.

W sobotni (14.01) wieczór do miejscowości Pszczółki nieopodal Pruszcza Gdańskiego na Pomorzu przybył fabrycznie nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Samochód trafił na wyposażenie miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Wóz typu CGBA 7/52 zabudowała firma PS Szczęśniak, na podwoziu SCANIA P450B4X4NZ z linii XT.

Auto posiada jednomodułową i czterodrzwiową kabinę dla sześcioosobowej załogi. Konstrukcję zabudowy w systemie modułowym wykonano ze spawanych profili aluminiowych. Umieszczono w niej pięć skrytek na sprzęt (po dwie boczne i tylną przedziału autopompy). Wóz wyposażono w kompozytowe zbiorniki na środki gaśnicze (wodny o poj. 7 tys. litrów i środek pianotwórczy o poj. 710 litrów). Z tyłu umieszczono autopompę o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów oraz linię szybkiego natarcia.

Na stałe wyposażenie pojazdu składają się również: zamontowana z przodu wciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów, pneumatycznie wysuwany maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm., a także instalacja zraszaczy podwoziowych. Ciekawostką jest zamontowanie dwóch działek wodno-pianowych. Pierwsze, sterowane ręcznie, zamontowano na dachu zabudowy, pełniącym też funkcję podestu roboczego. Natomiast drugie, sterowane zdalnie, zamontowano na przodzie kabiny. Całość dopełnia kącik sanitarny umieszczony w jednej ze skrytek, a także zewnętrzny stelaż na pachołki drogowe i uzbrojenie w niezbędny sprzęt.

Wartość pojazdu to niespełna 1,3 mln złotych. Na zakup pojazdu złożyły się fundusze pozyskane z budżetu Gminy Pszczółki, Powiatu Gdańskiego, Skarbu Państwa, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków przekazanych od lokalnych darczyńców.

Foto: Urząd Gminy Pszczółki


Napisz do autora

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »