Nowosądeccy strażacy ćwiczyli na gruzach swojej JRG

Ruszyły prace zmierzające do wybudowania nowej siedziby JRG-2 w Nowym Sączu. Nowy obiekt stanie w miejscu dotychczasowych koszar, które są właśnie wyburzane. Z tej niepowtarzalnej okazji skorzystali ratownicy nowosądeckiej SGPR. Na gruzowisku przeprowadzili ćwiczenia.

Pod koniec stycznia br. pisaliśmy o rozpoczynającej się budowie nowej siedziby JRG 2 w Nowym Sączu. W nowym obiekcie będzie też funkcjonował Wydział Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych krakowskiej Szkoły Aspirantów PSP. Zanim jednak właściwe prace budowlane ruszą, konieczna jest rozbiórka dotychczasowych obiektów. I tutaj pojawiła się okazja, z której nowosądeccy strażacy specjalizujący się w ratownictwie gruzowiskowym nie mogli przepuścić.

We współpracy z generalnym wykonawcą inwestycji przeprowadzili ćwiczenia Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w zakresie działań na gruzowisku. Warunki jakie stworzyła rozbiórka starego obiektu z bardzo przypominały te, z jakimi nowosądeccy ratownicy spotykają przy okazji działań SGPR w kraju, czy też za granicą w ramach modułu USAR Poland.

Przede wszystkim przeprowadzone zostały zajęcia dla przewodników psów ratowniczych, dla których powstałe gruzowisko stanowiło obszar działań zbliżony do realistycznej sytuacji katastrofy budowlanej. W podobnych warunkach działał zespół techniczny, który miał możliwość przećwiczenia prowadzenia działań z użyciem nowo pozyskanego wyposażenia elektronarzędzi.

 – mówi dowódca JRG 2 KM PSP w Nowym Sączu, st. bryg. mgr inż. Sławomir Wojta

Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza działająca na bazie JRG 2 Nowy Sącz jest jedną z siedmiu grup, której ratownicy współtworzą moduł USAR Poland. Liczy 52 strażaków, z czego 35 to funkcjonariusze pełniący służbę w JRG 2 Nowy Sącz. W jej składzie znajdziemy również 5 zespołów z psami ratowniczymi.

Foto: Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2 KM PSP Nowy Sącz

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Nowy Sącz. Rusza budowa nowej JRG 2

 


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »