Nowy Sącz. Rusza budowa nowej JRG 2

W zeszłym tygodniu strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Nowym Sączu opuścili mury swojej siedziby. Nie oznacza to jednak likwidacji jednostki, a przenosiny do tymczasowej siedziby. Już za dwa lata w miejscu obecnego budynku ma stanąć nowoczesny obiekt za blisko 30 mln złotych.

Startuje budowa nowej siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 KM PSP w Nowym Sączu. Obiekt, w którym swoją siedzibę znajdzie również Wydział Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych SA PSP w Krakowie, stanie przy ulicy Węgierskiej, a więc w miejscu dotychczasowej strażnicy. Dlatego też strażacy musieli opuścić budynek, który trzeba będzie zburzyć. Na czas prac ratownicy przenieśli się na bazę Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ulicy Wyspiańskiego. Przeniesiono tam całe zaplecze, pojazdy i sprzęt.

Pozwoli to na utrzymanie zabezpieczenie operacyjnego powiatu na dotychczasowym poziomie – przekonuje komendant nowosądeckich strażaków, st. bryg. Paweł Motyka.

Generalnym wykonawcą robót budowlanych jest, wyłoniona w przetargu, firma ELECTRICON SP. Z O.O. z Krakowa. Jej oferta opiewała na kwotę 29 401 397,21 zł. Zaraz po opróżnieniu obiektu przez strażaków odbyło się symboliczne przekazanie kluczy do starej strażnicy generalnemu wykonawcy.

W niespełna dwa lata ma powstać budynek podzielony na dwie zasadnicze części o łącznej powierzchni użytkowej 3 492,90 m², przy czym:

  • powierzchnia użytkowa dwukondygnacyjnego budynku JRG 2 wynosi 1 699,90 m²,
  • powierzchnia użytkowa trzykondygnacyjnego budynku WSSGR SA PSP wynosi 1 793,00 m².

W części dla JRG 2 przewidziano halę garażową z zapleczem magazynowo-technicznym, a także pomieszczenia socjalno-bytowe i szatnie dla strażaków pełniących służbę. Tutaj przewidziano również boksy dla psów wchodzących w skład grupy poszukiwawczo-ratowniczej oraz salę szkoleniową.

W części budynku przeznaczonej dla Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych również przewidziano garaż dla samochodów pożarniczych z zapleczem magazynowym i technicznym oraz pomieszczenia socjalno-bytowe i kwaterunkowe. Zaplanowano też kilka sal szkoleniowych.

Obiekt ma być gotowy już we wrześniu 2025 roku.

Foto, wizualizacja: KM PSP Nowy Sącz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »