Specjalistycznej Grupie Poszukiwawczo Ratowniczej Nowy Sącz stuknęło 25 lat

15 lipca 1998 roku, Rozkazem Komendanta Wojewódzkiego PSP  w Nowym Sączu w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej nr 2 w Nowym Sączu powołana została Grupa Poszukiwawczo Ratownicza.

Był to wówczas pierwszy GPR funkcjonujący w Państwowej Straży Pożarnej.

Właśnie mija 25 lat działalności ratowniczej opartej na pasji i zaangażowaniu ogromnej rzeszy ludzi. Wiodącym elementem w każdej SGPR są psy ratownicze. W Nowym Sączu zaczynali to pasjonaci – asp. szt. Mirosław Pulit oraz st. bryg. Maciej Halota. Łącznie przez 25 lat w SGPR Nowy Sącz służyło 30 psów ratowniczych.

Od samego początku funkcjonowania SGPR Nowy Sącz przewidziana była jako grupa do działań poza granicami kraju, na początku w ramach samodzielnej struktury, a następnie od 2009 roku jako podzespół grupy USAR POLAND (Certyfikowanej Gupy INSARAG ONZ)
25 lat działalności to gotowość operacyjna i działania ratownicze. Ponad 160 akcji poszukiwawczo ratowniczych, z czego 10 akcji prowadzonych było poza granicami kraju.

Obecnie w skład SGPR wchodzi 59 osób, z czego 49 ratowników to funkcjonariusze Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu oraz 10 funkcjonariuszy z Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych SA PSP w Krakowie, z siedzibą w Nowym Sączu.  W dyspozycji grupy jest  6 zespołów poszukiwawczych z psami ratowniczymi, oraz jednego psa w procesie szkolenia.

Jubileusz działalności grupy będzie obchodzony w dniu 4 sierpnia br. w MCK Sokół gdzie odbędzie się  wernisaż wystawy zdjęć poświęconej 25 letniej działalności SGPR Nowy Sącz. Wystawa będzie trwała do 3 września br. Zapraszamy serdecznie do Małopolskiego Centrum Kultury w Nowym Sączu

Opracowanie i zdjęcia KM PSP Nowy Sącz


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »