Nowa remiza dla OSP w Tokarni coraz bliżej
W pierwszej połowie przyszłego roku zakończyć się ma budowa nowej remizy OSP i świetlicy wiejskiej w podkieleckiej Tokarni. Z początkiem marca ogłoszono przetarg, który ma wyłonić generalnego wykonawcę inwestycji. Wedle szacunków miałaby ona pochłonąć ok. 9 mln złotych. Na ten cel pozyskano fundusze z Polskiego Ładu.
Starania o powstanie nowej remizy OSP w Tokarni koło Chęcin w powiecie kieleckim trwają od co najmniej kilku lat. Projekt budowlany powstał już w 2022 roku. Z kolei w zeszłym roku Gmina i Miasto Chęciny zdobyły fundusze z rządowego Polskiego Ładu, na realizację inwestycji.
Dzięki tej inwestycji druhowie zyskają komfortowe warunki do pełnienia służby i przechowywania sprzętu. Nowoczesny obiekt, wyposażony w szereg instalacji stanie na działce, na której mieści się obecna zniszczona już remiza, która nie spełnia także współczesnych wymogów. W nowym budynku znajdzie się też wiejska świetlica, która będzie służyć całej społeczności Tokarni, jako miejsce spotkań, szkoleń i innych zebrań.
Działka, na której będzie realizowana inwestycja ma powierzchnię 8958 m². Stanie na niej wysoki na 10 metrów jednokondygnacyjny obiekt z poddaszem nieużytkowym o powierzchni zabudowy nieco ponad 822 m² i kubaturze ponad 6,1 tys. m³. Planowana powierzchnia użytkowa budynku remizy i świetlicy to prawie 742 m². W projekcie zawarto także zagospodarowanie terenu zielonego (całkowita powierzchnia ponad 5541 m²) i terenu utwardzonego blisko 2,6 tys. m²).
W nowym budynku znajdą się garaże dla trzech pojazdów pożarniczych, magazyny, hol, dyżurka, a także szatnie ogólnodostępne oraz dla druhów (czyste i brudne). W tej części budynku przewidziano również pomieszczenia porządkowe i higieniczno-sanitarne. Znajdą się też toalety, prysznice, sala szkoleniowo-zebraniowa, aneks kuchenny i kotłownia, a także ciągi komunikacyjne. Całkowita powierzchnia użytkowa „części strażackiej” nowego obiektu wyniesie prawie 478 m². Świetlica wiejska zajmie powierzchnię nieco ponad 261 m². Obiekt będzie wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje, w tym panele fotowoltaiczne oraz powietrzną pompę ciepła.
W projekcie zaplanowano również parking na 23 miejsca, w tym 2 dla samochodów osób niepełnosprawnych i plac manewrowy. Na działce znajdą się również zewnętrzna siłownia oraz altana. Wszystkie ścieki będą gromadzone w zbiorniku bezodpływowym o pojemności 10 m³.
Wartość inwestycji nie jest jeszcze znana. Poznamy ją po wyłonieniu głównego wykonawcy. Wedle szacunków może to być ok. 9 mln złotych. Na ten cel Gmina uzyskała już ok 7,8 mln złotych z rządowego Polskiego Ładu. Resztę będzie musiała wyłożyć ze swojego budżetu. Nowy obiekt ma być oddany do użytku już w pierwszej połowie 2025 roku. Wówczas będzie możliwe wyburzenie starej strażnicy.
Wizualizacje: Urząd Gminy i Miasta Chęciny