Nowy ambulans i GBA w pleszewskiej PSP

O dwa nowe auta: lekki samochód ratownictwa medycznego oraz wielozadaniowy samochód ratowniczo – gaśniczy, powiększyła się flota pojazdów Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie.

Przypomnijmy, od 17 października br. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie służy nowy lekki samochód ratownictwa medycznego zbudowany na podwoziu Volkswagena Craftera. Jego zakup spowodowany był koniecznością wymiany Opla Vivaro – auta, które do tej pory jeździło w pleszewskiej Komendzie. Jednak ostatnie dwa lata, a w tym czasie kilka tysięcy wyjazdów związanych z walką z pandemią, mocno dały się we znaki siedemnastoletniej karetce. Doceniając wysiłki pleszewskich strażaków, postanowiono z Funduszu Przeciwdziałania COVID – 19 przeznaczyć prawie 400 tysięcy na zakup nowego auta, które będzie mogło służyć mieszkańcom naszego powiatu i województwa. Nowa „karetka” ma znaczenie większy i doskonale wyposażony przedział medyczny, z możliwością bezpośredniego przejścia z kabiny przedniej. Auto jest przystosowane zarówno do prowadzenia działań związanych z epidemią COVID – 19, jak i udzielania pomocy medycznej osobom poszkodowanym.

Z kolei we wtorek, 30 listopada, do Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie trafiło nowe auto ratownicze na podwoziu marki Renault, zasilając bazę sprzętową naszej Komendy. To samochód,  który zastąpi wysłużony, prawie dwudziestoletni pojazd na podwoziu Ivec

o Daily. Nowe auto, oprócz działań związanych z ratownictwem drogowym, technicznym, chemicznym, ekologicznym, wysokościowym, wodnym, a nawet medycznym i poszukiwawczym, będzie służyło również do gaszenia pożarów. Na jego wyposażeniu znajduje się bowiem zbiornik mieszczący 2,5 tysiąca litrów wody, dwustupięćdziesięciolitrowy zbiornik na środek pianotwórczy, działko wodno – pianowe, autopompa o wydajności 2400 litrów na minutę oraz jeden z najskuteczniejszych podczas gaszenia pożarów systemów podawania piany sprężonej z dodatkowym, stutrzydziestolitrowym zbiornikiem na środek pianotwórczy.

Zakup pojazdu o wartości 816 720 zł sfinansowano ze środków przekazanych za pośrednictwem Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej przez Starostwo Powiatowe i gminy naszego powiatu w wysokości 400 000 zł oraz Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 w wysokości 416 720 zł.
Obydwa pojazdy znacznie przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu gwarantując niezawodność i skuteczność podczas wszelkich działań ratowniczych.

Opracowanie: asp. Mariusz Glapa – KP PSP Pleszew
Zdjęcia: asp. Mariusz Glapa – KP PSP Pleszew

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Translate »