Nowy ambulans i GBA w pleszewskiej PSP

O dwa nowe auta: lekki samochód ratownictwa medycznego oraz wielozadaniowy samochód ratowniczo – gaśniczy, powiększyła się flota pojazdów Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie.

Przypomnijmy, od 17 października br. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie służy nowy lekki samochód ratownictwa medycznego zbudowany na podwoziu Volkswagena Craftera. Jego zakup spowodowany był koniecznością wymiany Opla Vivaro – auta, które do tej pory jeździło w pleszewskiej Komendzie. Jednak ostatnie dwa lata, a w tym czasie kilka tysięcy wyjazdów związanych z walką z pandemią, mocno dały się we znaki siedemnastoletniej karetce. Doceniając wysiłki pleszewskich strażaków, postanowiono z Funduszu Przeciwdziałania COVID – 19 przeznaczyć prawie 400 tysięcy na zakup nowego auta, które będzie mogło służyć mieszkańcom naszego powiatu i województwa. Nowa „karetka” ma znaczenie większy i doskonale wyposażony przedział medyczny, z możliwością bezpośredniego przejścia z kabiny przedniej. Auto jest przystosowane zarówno do prowadzenia działań związanych z epidemią COVID – 19, jak i udzielania pomocy medycznej osobom poszkodowanym.

Z kolei we wtorek, 30 listopada, do Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie trafiło nowe auto ratownicze na podwoziu marki Renault, zasilając bazę sprzętową naszej Komendy. To samochód,  który zastąpi wysłużony, prawie dwudziestoletni pojazd na podwoziu Iveco Daily. Nowe auto, oprócz działań związanych z ratownictwem drogowym, technicznym, chemicznym, ekologicznym, wysokościowym, wodnym, a nawet medycznym i poszukiwawczym, będzie służyło również do gaszenia pożarów. Na jego wyposażeniu znajduje się bowiem zbiornik mieszczący 2,5 tysiąca litrów wody, dwustupięćdziesięciolitrowy zbiornik na środek pianotwórczy, działko wodno – pianowe, autopompa o wydajności 2400 litrów na minutę oraz jeden z najskuteczniejszych podczas gaszenia pożarów systemów podawania piany sprężonej z dodatkowym, stutrzydziestolitrowym zbiornikiem na środek pianotwórczy.

Zakup pojazdu o wartości 816 720 zł sfinansowano ze środków przekazanych za pośrednictwem Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej przez Starostwo Powiatowe i gminy naszego powiatu w wysokości 400 000 zł oraz Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 w wysokości 416 720 zł.
Obydwa pojazdy znacznie przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu gwarantując niezawodność i skuteczność podczas wszelkich działań ratowniczych.

Opracowanie: asp. Mariusz Glapa – KP PSP Pleszew
Zdjęcia: asp. Mariusz Glapa – KP PSP Pleszew

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »