Ruszyła kampania Stop Pożarom Traw
W piątek już po raz piąty zainaugurowano doroczną kampanię społeczną prowadzoną przez Państwową Straż Pożarną pod hasłem „Stop Pożarom Traw”.
Strażacy z pożarami traw walczą niemal cały rok, prawdziwe apogeum tej kategorii pożarów przypada jednak na wczesną wiosnę, kiedy trawy są wysuszone po zimie. Potwierdzają to statystyki interwencji publikowane przez Państwową Straż Pożarną. Spośród prawie 56 tys. pożarów traw w roku ubiegłym, aż 31270 (56,7% wszystkich pożarów traw w zeszłym roku) miało miejsce w miesiącach marcu i kwietniu. Nie przypadkowo właśnie, w tym okresie Państwowa Straż Pożarna i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, we współpracy z Lasami Państwowymi organizuje kampanię prewencyjną Stop Pożarom Traw.
Niestety pomimo licznych działań prewencyjnych każdego roku notuje się coraz więcej pożarów traw w naszym kraju. W 2016 roku stwierdzono ich niespełna 36,5 tys., zaś w ubiegłym już prawie 20 tys. więcej. Pokazują to chociażby statystyki zamieszczane w materiałach promocyjnych. Wynika to oczywiście z wielu czynników. W dalszym ciągu rośnie powierzchnia nieużytków rolnych w naszym kraju, co też będzie skutkowało przyrostem liczby zdarzeń.
Co istotne, w tej kampanii, uczestniczyć może każdy. Komenda Główna PSP prowadzi serwis internetowy stoppozaromtraw.pl. Kampania obecna jest również w mediach społecznościowych, na Facebooku i Twitterze Komendy Głównej PSP. Tam publikowane są materiały, które każdy może wykorzystać podczas różnego rodzaju spotkań. Są to prezentacje multimedialne, plakaty informujące o zagrożeniach, negatywnych skutkach i konsekwencjach powodowanych wypalaniem traw. Materiały można wykorzystać w publikacjach na stronach internetowych, mediach społecznościowych, czy też w trakcie bezpośrednich spotkań strażaków z lokalną społecznością.
Foto nagłówkowe: Materiały promocyjne, stoppozaromtraw.pl