DROGI V. Druga partia samochodów GBA odebrana
W grudniu 2023 jednostki Państwowej Straży Pożarnej odebrały 29 pojazdów GBA ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego. Jest to druga partia samochodów ratowniczo-gaśniczych zakupionych przez KW PSP we Wrocławiu. Ich łączna wartość to prawie 49 mln złotych.
Kielecka firma Moto-Truck dostarczyła w grudniu br. jednostkom Państwowej Straży Pożarnej 29 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego. Samochody zakupiła Komenda Wojewódzka PSP we Wrocławiu, w ramach drugiej części jednego z zadań projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap V”.
Producent zaproponował pod zabudowę podwozia MAN TGM 18.320 z napędem uterenowionym 4×4 i bliźniaczym ogumieniem na tylnej osi. Samochody napędzane są przez silnik wysokoprężny o mocy 235kW. Wyposażone je również w manualną skrzynię biegów, a także przestronną kabinę dla sześciu osób (układ siedzeń 1+1+4). W zabudowie pożarniczej umieszczono siedem skrytek sprzętowych. Ich osłonę, a zarazem dostęp do nich zapewniają rolety żaluzjowe z profili aluminiowych. W zabudowie znajdują się ponadto zbiorniki na wodę (poj. 3000 litrów) oraz na środek pianotwórczy (300 litrów). Natomiast z tyłu umieszczono dwuzakresową autopompę o wydajności 2960 l/min (8 barów) lub 470 l/min (40 barów).
Na wyposażenie pojazdów składają się również: zamontowana w okolicy przedniego zderzaka wciągarka elektryczna przystosowana do holowania, a także wysuwany pneumatycznie maszt z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 30150 lm. Pojazdy uzbrojono zgodnie ze standardem dla samochodów pierwszowyjazdowych typoszeregu GBA 2/16. Oprócz armatury wodno-pianowej samochody wyposażono w zestawy narzędzi hydraulicznych LUKAS, skokochrony szybkorozstawialne, pilarki spalinowe, aparaty powietrzne, specjalistyczne ubrania ochronne, szeroką gamę aparatury pomiarowej i wykrywczej, motopompy i agregaty prądotwórcze oraz inny sprzęt niezbędny w codziennej służbie strażaków.
Całkowita wartość tej części zamówienia wyniosła 48 791 994,24 zł. Projekt „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap V” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Odbiorcami i użytkownikami pojazdów są:
- KW PSP Poznań – KM PSP w Poznaniu, KP PSP w Wągrowcu, KP PSP w Gnieźnie,
KP PSP w Gostyniu, KP PSP w Kole, KP PSP w Jarocinie, KP PSP w Rawiczu, KP PSP w Szamotułach, KP PSP w Obornikach; - KW PSP Łódź – KP PSP w Łęczycy, KM PSP w Łodzi (3 szt.), KP PSP w Sieradzu;
- KW PSP Szczecin – KM PSP w Szczecinie;
- KW PSP Olsztyn – KP PSP w Szczytnie, KP PSP w Braniewie, KP PSP w Piszu, KP PSP w Olecku;
- KW PSP Kielce – KP PSP w Pińczowie, KM PSP w Kielcach, KP PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim;
- KW PSP Katowice – KP PSP w Tarnowskich Górach, KM PSP w Sosnowcu, KM PSP w Częstochowie;
- KW PSP Gdańsk – KP PSP w Chojnicach, KP PSP w Bytowie, KP PSP w Lęborku, KP PSP w Malborku.
Foto: KP/KM PSP województwa wielkopolskiego