Nowy GBA w JRG 3 Białystok przekazany

Białostoccy strażacy z jednostki przy ul. Przędzalnianej mają nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Na terenie jednostki odbyła się dziś uroczystość poświęcenia i przekazania samochodu GBA 2,5/16 na podwoziu VOLVO. Była to również okazja do przekazania starszego wozu jednostce OSP w Rzędzianach.

Na wyposażenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Białymstoku trafił nowy średni wóz ratowniczo-gaśniczy. Jest to samochód wykonany na podwoziu VOLVO FL280 przez firmę P.S. bocar. Pojazd posiada napęd uterenowiony 4×4 i automatyczną skrzynię biegów. W poniedziałek (10.07) miała miejsce uroczystość jego poświęcenia i przekazania strażakom. Spotkanie stało się również okazją do przekazania eksploatowanego wcześniej przez białostockich strażaków samochodu jednostce OSP z Rzędzian.

Całkowity koszt zakupu pojazdu to 1 548 939,00 zł. Pojazd posiada zbiornik na wodę o pojemności około 2,5 tys. litrów, a także zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 265 l środka pianotwórczego. Dodatkowo wyposażono go również w zbiornik o pojemności 150 l na środek pianotwórczy do systemu piany sprężonej CAFS. Pojazd uzbrojono też zgodnie ze standardem dla „pierwszowyjazdowych” samochodów GBA.

Na wyposażeniu znalazło się m.in.: 6 kompletów nadciśnieniowych aparatów powietrznych z butlą kompozytową, maską i sygnalizatorem bezruchu, zestaw hydraulicznych narzędzi ratowniczych, agregat prądotwórczy, skokochron, kamera termowizyjna oraz wentylator oddymiający.

Zakup zrealizowała Komenda Wojewódzka PSP w Gorzowie Wielkopolskim w ramach zadania Dostawa 16 szt. średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych z systemem piany sprężonej (GBA – standard pierwszowyjazdowy), napęd 4×4. Jest to jedno z zadań szerszego projektu pn. Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap V. Projekt współfinansuje Unia Europejska ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Pozostałe pojazdy zakupiono w realizowanym jeszcze w 2022 roku przetargu trafiły do jednostek PSP z województw: lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Całkowita wartość zamówienia to prawie 25 mln. złotych.

Z kolei na wyposażenie OSP w Rzędzianach trafił samochód, który do niedawna służył strażakom z „trójki”. Jest to średni wóz ratowniczo-gaśniczy GBA 2,6/24 na podwoziu VOLVO FL290. Został on wyprodukowany w 2006 roku przez firmę SZCZĘŚNIAK.

Foto: KM PSP Białystok


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »