Ruszyły konsultacje społeczne MSWiA i PSP projektu ustawy o OSP

Wczoraj rozpoczęły się oficjalnie konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy o ochotniczej straży pożarnej, których organizatorem jest MSWiA oraz Komenda Główna PSP. Pierwsze spotkanie i wideokonferencja odbyła się w województwie podlaskim.

W województwie podlaskim odbyła się wczoraj (środa, 11.05) wideokonferencja w ramach konsultacji społecznych projektu ustawy o ochotniczej straży pożarnej. W spotkaniu uczestniczyli wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Maciej Wąsik, komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak, podlaski komendant wojewódzki PSP, st. bryg. Sebastian Zdanowicz wraz z zastępcami, a także komendanci powiatowi/miejscy PSP województwa podlaskiego, przedstawiciel Wojewody Podlaskiego, Adam Czubaty; prezes Zarządu OW ZOSP RP w Białymstoku, dh Andrzej Koc; prezesi powiatowi ZOSP RP województwa podlaskiego; komendanci gminni OSP województwa podlaskiego.

Przedstawiciele MSWiA i KG PSP, w których powstał debatowany projekt, zaprezentowali główne założenia projektu, pierwszej w historii ustawy kompleksowo regulującej sprawy OSP oraz jej zalety. Pozostali uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań, zgłoszenia uwag i postulatów. Wiceminister Maciej Wąsik podziękował druhom za czynny udział w konsultacjach oraz zgłoszone uwagi. Zadeklarował, że zebrane propozycje zmian zostaną szczegółowo przeanalizowane i rozpatrzone.

Foto: KW PSP Wrocław

Podobne spotkanie, w tradycyjnej formie, odbyło się również w Domaniowie koło Oławy w województwie dolnośląskim. Uczestniczył w nim zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Adam Konieczny, jeden ze współautorów projektu. To spotkanie skierowane było do przedstawicieli PSP i OSP z powiatów: milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, trzebnickiego, wołowskiego i wrocławskiego. Wiceszef PSP zaprezentował projekt ustawy, a także uwagi zgłoszone w trakcie białostockiej konferencji. Również na tym spotkaniu druhowie zgłosili szereg uwag. Część z nich, jak np. możliwość finansowania z budżetu państwa szkoleń z zakresu kategorii C dla strażaków ochotników, włączono do projektu. Zgodnie z deklaracjami, inne postulaty będą poddawane analizie.

Podobne konsultacje społeczne z udziałem ścisłego kierownictwa MSWiA i Komendy Głównej PSP mają być przeprowadzone we wszystkich województwach i powiatach w Polsce.

Fotografia nagłówkowa: KW PSP Białystok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »