Ciężka SCANIA z Polskiego Ładu rozpoczyna służbę w OSP Rymań

Ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy na podwoziu SCANIA trafił na wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rymaniu koło Kołobrzegu w województwie zachodniopomorskim. Już wkrótce auto za 1 mln 430 tys. złotych zastąpi stara. Zakup nowego pojazdu sfinansowano ze środków pozyskanych z Polskiego Ładu oraz budżetu gminy.

W piątek (16.02) druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Rymania w powiecie kołobrzeskim powitali nowy ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy marki SCANIA. Powitanie z udziałem mieszkańców Rymania i zaprzyjaźnionych jednostek OSP odbyło się w godzinach popołudniowych.

Wykonawcą pojazdu jest firma Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych, która pod zabudowę wybrała uterenowione podwozie SCANIA P360. Posiada ono jednomodułową, czterodrzwiową kabinę dla sześciu członków załogi, a także silnik o mocy 360 KM i automatyczną skrzynię biegów z możliwością przełączenia na manualną zmianę biegów. Na jego ramie osadzono zabudowę pożarniczą wykonaną z aluminium i stali nierdzewnej. Umieszczono w niej kompozytowe zbiorniki na wodę (poj. 5 tys. litrów) i na środek pianotwórczy (poj. 500 litrów), a także skrytki sprzętowe w typowym dla aut tego typu układzie (3+1+3). W tylnej skrytce zamontowano autopompę pożarniczą o wydajności 2400 litrów na minutę przy ciśnieniu 8 bar.

Samochód wyposażono także w, umieszczone na dachu, działko wodno-pianowe, pneumatycznie wysuwany teleskopowy maszt z najaśnicami, wciągarkę elektryczną, linię gaśniczą szybkiego natarcia na zwijadle oraz instalację zraszaczy podwoziowych. Z pojazdem dostarczono również radiostacje, latarki, 2 aparaty powietrzne, pilarkę ratowniczą, a także odcinki wężowe i sprzęt burzący. Pozostałe uzbrojenie w najbliższym czasie zostanie przeniesione z eksploatowanego dotychczas samochodu marki STAR.

Wartość tego pojazdu to 1 mln 430 tys. złotych. Zakup sfinansowano ze środków własnych Gminy Rymań oraz dofinansowania pozyskanego w ramach Polskiego Ładu. W sobotę i niedzielę (17-18.02) mieszkańcy Rymania i okolic mogą zapoznać się z nowym nabytkiem miejscowej OSP. Pojazd jest wystawiony przed remizą. Druhowie zapraszają do odwiedzin, chętni mogą oglądać pojazd, a także zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Foto: OSP Rymań


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »