Ćwiczenia służb ratowniczych „ESKA 2021”

W czwartek, 28 października bieżącego roku na niedopuszczonym jeszcze do ruchu odcinku trasy S19 Sokołów Małopolski – Łowisko, odbyły się ćwiczenia ratownicze pod nazwą „ESKA 2021”. W ich realizację zaangażowane były Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicze Straże Pożarne, Policja, Pogotowie Ratunkowe, Polski Czerwony Krzyż, Okręgowy Inspektorat Pracy oraz przedstawiciele Budimex S.A. W działaniach udział wzięło łącznie 66 strażaków i druhów.

Pozorowane zdarzenie zakładało wypadek komunikacyjny z udziałem 5 samochodów osobowych, autobusu i pojazdu MANITOU na jednym pasie ruchu oraz samochodu osobowego i 2 cystern przewożących kwas azotowy i benzynę na drugim.

Pasażerowie samochodów osobowych zostali zakleszczeni wewnątrz pojazdów, natomiast
w autobusach wiele osób odniosło rany i poważne uszkodzenia ciała. Ponadto doszło do wycieku przewożonego kwasu azotowego z uszkodzonej cysterny. Konieczna była interwencja służb i użycie specjalistycznego sprzętu.

Podczas prowadzenia akcji ratunkowej zaangażowane służby doskonaliły swoje umiejętności i współdziałanie w sytuacji zaistnienia wypadku masowego oraz zdarzenia z substancją niebezpieczną na drodze szybkiego ruchu. Sprawdzone zostały również procedury z zakresu ratownictwa medycznego, technicznego i chemicznego. Ćwiczenia takie jak „ESKA 2021” stanowią efektywną formę doskonalenia zawodowego oraz narzędzie do promowania właściwych  rozwiązań techniczno-organizacyjnych na drogach szybkiego ruchu.

Opracowanie: st. kpt. Kinga Styrczula , KM PSP Rzeszów,
Zdjęcia: st. kpt. Kinga Styrczula , KM PSP Rzeszów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »