Dekontaminacja i pranie to są usługi komplementarne, a nie substytuty!

Na konferencji w Spale, która odbyła się 23 i 24 września br. tematem przewodnim były pożary wewnętrzne, HAZMAT i CBRNE. Podczas wielu prezentacji często padały słowa czyszczenie, pranie i dekontaminacja. Zdaliśmy sobie sprawę, że te pojęcia w ogólnym rozumieniu są bardzo pojemne znaczeniowo i mogą być różnie interpretowane.

Świadomość istnienia zagrożeń dla zdrowia ratowników oraz prewencji przed rakiem staje się także w Polsce coraz bardziej aktualna, dlatego chcielibyśmy uporządkować znaczenie tych terminów.

Zatem co znaczy czyszczenie i czym różni się od prania i DEKONTAMINACJI odzieży ochronnej strażaka?

Odpowiedź jest prosta. Dekontaminacja i pranie są rozbudowanymi procesami czyszczenia.

Czyszczenie jako czynność rutynowa powinno być wykonywane przez samego użytkownika końcowego bez wyłączania odzieży z eksploatacji. Polega ono na delikatnym otrzepaniu lub wyszczotkowaniu ubrania. Ubranie może być też delikatnie spłukane wodą. Nadmienić należy, że to każdy strażak jest odpowiedzialny za czyszczenie swojego ubrania a proces ten należy rozpocząć jeszcze na miejscu zdarzenia. Jednak zawsze należy pamiętać, że stosowanie odpowiedniego poziomu czyszczenia pomaga uniknąć niepotrzebnego narażenia na długotrwałe zagrożenia dla zdrowia tj. groźne nowotwory, zarówno dla użytkownika, jak i innych osób.

A zatem kiedy tylko prać, a kiedy dekontaminować?

Tu odpowiedz już jest bardziej złożona. Wszystko zależy od sytuacji i rodzaju zagrożenia na jakie wystawione zostało nasze ubranie.

  • Pranie jest już złożonym procesem składającym się z czyszczenia zaawansowanego i specjalistycznego. Polega ono na czyszczeniu odzieży poprzez stosowanie na bazie wody detergentów, obejmuje chemiczne procesy czyszczenia na sucho i dodatkowo może obejmować ozonowanie oraz ultradźwięki.
  • Dekontaminacja to coś jeszcze więcej niż pranie, ale jej elementem może być czyszczenie w postaci prania traktowanego jako proces wstępny!

Najkrócej dekontaminacją możemy określić czynność usuwania zanieczyszczeń z odzieży ochronnej i sprzętu za pomocą procesu fizycznego, chemicznego lub tych dwóch połączonych procesów.

Artykuł w całości dostępny jest na stronie Decontex Polska

Autor tekstu: Tomasz Krasowski – Manager ds. rozwoju Decontex Polska
Masz pytania? biuro@decontex.com
Grafika nagłówkowa: Decontex Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »