Glinica. Ponad 20 tys. kurcząt spłonęło w pożarze kurnika

Kilkanaście zastępów strażackich walczyło w poniedziałkowy wieczór z pożarem kurnika w miejscowości Glinica. Ogień zajął cały budynek, mimo starań ratowników, nie było ratunku dla ponad 20 tys. kurcząt znajdujących się w obiekcie. Działania zakończono nad ranem.

Glinica. W poniedziałek (18.03) ok. godziny 20:40 strażacy z Lublińca w województwie śląskim przyjęli zgłoszenie o pożarze na terenie fermy drobiu w miejscowości Glinica. Pożar zajmował jedną z piętnastu hal o wymiarach ok. 100 metrów na 12 metrów. W hali tej prowadzono hodowlę ok. 20 tys. kurcząt. Na miejsce skierowano duże siły i środki PSP i OSP z powiatu lublinieckiego. Skierowano tam również zastęp Wojskowej Straży Pożarnej z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu.

Pierwsze jednostki na miejscu pojawiły się dosyć szybko. Pożar był już jednak bardzo mocno rozwinięty i rozprzestrzeniał się nadal, błyskawicznie zajmując cały budynek. Strażacy podali kilka prądów wody w natarciu. Jednocześnie organizowano zaopatrzenie z pobliskiego zbiornika wodnego. Na miejsce kierowano kolejne jednostki. W kulminacyjnym momencie w akcji uczestniczyło 13 zastępów strażackich. Dojechały również grupy operacyjne z komend PSP w Lublińcu i Katowicach (KW PSP).

Pożar zlokalizowano już po kilkudziesięciu minutach. Na ratunek dla drobiu, który znajdował się w płonącej hali było jednak już za późno. Ponad 20 tys. sztuk kurcząt spłonęło. Dalsze działania strażaków związane były z dogaszaniem pożaru, przelewaniem pogorzeliska i usuwaniem zawalonych elementów konstrukcji budynku. Strażacy pracowali w aparatach powietrznych, więc na miejsce ściągnięto mobilną sprężarkę, która usprawniła napełnianie butli powietrzem.

Działania te zakończono około godziny 3:00. Kontynuowano jednak dozorowanie pogorzeliska i dogaszanie pojawiających się zarzewi pożaru. Okoliczności i przyczyny pożaru nie są na razie znane. Ustalać je będą policjanci z Lublińca.

W akcji ratowniczo-gaśniczej brały udział zastępy PSP z Lublińca i KW PSP Katowice, jednostek OSP z Glinic, Kochcic, Ciasnej, Sierakowa Śląskiego, Łagiewnik Wielkich, Molnej i Zborowskich, a także zastęp WSP JWK z Lublińca. Wartości strat nie podano. Osoby przebywające na terenie fermy i uczestnicy akcji ratowniczej nie odnieśli obrażeń w wyniku pożaru.

Fotografia nagłówkowa: OSP Kochcice


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »