A-4, Środa Śl. Ciężarówka przygniotła busa. 3 osoby nie żyją

3 osoby zginęły, kolejnych 5 trafiło do szpitali po wypadku na autostradzie A-4 w okolicach Środy Śląskiej w województwie dolnośląskim. W niedzielny poranek zderzyły się tam ciężarówka z busem. Pojazdy znalazły się w rowie, ciężarówka przygniotła mniejsze auto, którym podróżowało kilka osób.

A-4, Środa Śląska. W niedzielę (17.03) około 6:30 służby ratownicze ze Środy Śląskiej przyjęły zgłoszenie o wypadku na autostradzie A-4 w kierunku Zgorzelca i granicy z Niemcami. Na 117 kilometrze (okolice miejscowości Jarostów) tej trasy doszło do zderzenia ciągnika siodłowego z naczepą i busa, którym podróżowało kilka osób. Na miejsce zdarzenia skierowano zastępy PSP i OSP ze Środy Śląskiej, a także okolicznych miejscowości. Skierowano tam również zespoły ratownictwa medycznego, w tym zespół HEMS Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i jednostki Policji.

Po przyjeździe na miejsce ratownicy zastali dwa pojazdy znajdujące się poza jezdnią. Bus znajdował się w rowie przewrócony na dach i prawy bok. Na nim oparta była naczepa samochodu ciężarowego. Jak ustalono samochodami podróżowało łącznie 9 osób. Ruch w stronę granicy państwowej wstrzymano i skierowano na wyznaczone objazdy. Zadysponowano też dodatkowe siły i środki, w tym grupę ratownictwa technicznego z wrocławskiej PSP.

Zadaniem strażaków było przede wszystkim wykonanie dostępu i ewakuowanie poszkodowanych uwięzionych w busie. Wszystkich przekazano pod opiekę dojeżdżających zespołów pogotowia ratunkowego. Mimo wysiłków zespołów ratowniczych nie udało się uratować 3 osób poszkodowanych – podróżujących busem. Kolejne 5 osób z obrażeniami ciała przetransportowano do okolicznych szpitali.

W dalszej kolejności działania służb były związane z ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadku, strażacy zajmowali się zabezpieczeniem miejsca tragedii. Po ich zakończeniu pomogli w usunięciu pojazdów z miejsca zdarzenia. Na ten czas wstrzymano całkowicie ruch na autostradzie w rejonie miejsca wypadku.

W kilkugodzinną akcję zaangażowano w sumie 10 zastępów PSP i ochotniczych straży pożarnych. Trwa wyjaśnianie okoliczności i przyczyn wypadku.

Foto: KP PSP Środa Śląska


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »