Intensywne opady na południu. W całym kraju 850 interwencji

Strażacy w całej Polsce odnotowali 850 wyjazdów do zdarzeń związanych z intensywnymi opadami deszczu. Najwięcej interwencji podjęto w województwach południowych. Na teren województwa śląskiego wysłana została grupa operacyjna Komendanta Głównego PSP.

W związku z intensywnymi opadami deszczu oraz licznymi lokalnymi podtopieniami, które nastąpiły w dniu 13 maja br., w godzinach wieczornych na teren województwa śląskiego zadysponowana została Grupa Operacyjna Komendanta Głównego PSP. W godzinach nocnych w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Katowicach przeprowadzono odprawę pod przewodnictwem nadbryg. Jacka Kleszczewskiego – Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, gdzie omówiona została bieżąca sytuacja na terenie województwa.

Przez cały czwartek i do godziny 6:00 rano w piątek, straż pożarna odnotowała w całym kraju 850 interwencji, najwięcej w woj.: śląskim – 623 w tym około 300 na terenie powiatu wodzisławskiego; małopolskim 93, dolnośląskim – 68.

Cały czas trwa usuwanie skutków opadów. Działania PSP, przy wsparciu druhów OSP, polegają przede wszystkim na wypompowywaniu wody z podtopionych posesji, zalanych piwnic i niższych kondygnacji budynków, udrażnianiu zatkanych przepustów, pompowaniu wody oraz zapewnianiu przejezdności dróg (usuwanie błota).

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, ostrzega przed przewidywanymi w najbliższych godzinach zagrożeniami spowodowanymi wzrostami stanów wód oraz opadami deszczu i gradu.  Stanowisko Kierowania Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej prowadzi stały monitoring m.in. sytuacji pogodowej w kraju we współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Opracowanie: Zespół prasowy KG PSP
Zdjęcie: KCKRiOL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »