Kolejny krok ku budowie nowej strażnicy w Wadowicach

O konieczności budowy nowego obiektu dla Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach mówi się od wielu lat. Strażacy mają już działkę, na której mógłby stanąć nowy obiekt, a przed Wielkanocą podpisany został list intencyjny potwierdzający podjęcie działań w celu utworzenia nowej strażnicy Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach wraz z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą.

W poprzedni wtorek (30 kwietnia) miało w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, z małopolskim komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotrem Filipkiem, a także komendantem powiatowym PSP w Wadowicach st. bryg. Pawłem Kwarciakiem, starostą wadowickim Eugeniuszem Kurdasem i burmistrzem Wadowic Bartoszem Kalińskim. Spotkanie poświęcone było planowanej budowie nowego obiektu Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą. Głównym punktem tego spotkania było podpisanie przez uczestników listu intencyjnego, który potwierdza podjęcie wspólnych działań w celu utworzenia nowej strażnicy dla Komendy Powiatowej i JRG PSP w Wadowicach.

O potrzebie budowy nowego obiektu dla wadowickiej PSP mówi się już od lat. Obecnie eksploatowany obiekt przy ulicy Wojska Polskiego nie spełnia już wszystkich aktualnych wymogów. Od wielu lat tutejsi strażacy muszą mierzyć się z brakiem dogodnych pomieszczeń i terenu do szkolenia strażaków, obsługi sprzętu ochrony układu oddechowego. Budynki komendy również są w coraz gorszym stanie technicznym. Na ścianach występuje wilgoć, dodatkowe problemy stwarzają instalacje, które ulegają częstym awariom). Zaczyna brakować miejsca do przechowywania pojazdów pożarniczych i sprzętu. Brakuje również pomieszczeń na szatnie. Pierwsze starania o budowę nowej strażnicy podejmowano już w 2010 roku, ale dopiero 9 lat później miasto znalazło odpowiednią działkę, na której mógłby stanąć nowoczesny obiekt. Działka ta zlokalizowana jest przy ulicy Błonie w pobliżu stadionu klubu sportowego Skawa Wadowice i rzeki Skawy.

Według wstępnych planów, oprócz obiektów Komendy Powiatowej z JRG, miałby tam również powstać poligon szkoleniowy, z którego korzystaliby również druhowie okolicznych jednostek OSP. Co ciekawe, w nowej strażnicy znalazłoby się również miejsce dla działającej w Wadowicach Ochotniczej Straży Pożarnej. Podpisany w zeszły wtorek dokument, to dopiero początek długiej drogi do zakończenia inwestycji. Przed dwoma laty zakładano, że budowa mogłaby ruszyć już w 2021  roku. Problemem może być jednak brak funduszy i przeciągające się w czasie prace nad nowym programem modernizacyjnym służb mundurowych.

Fotografia nagłówkowa: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »