Krajowe ćwiczenia ratownicze „Kuźnia Raciborska 2022”

W dniach 31 sierpnia i 1 września na terenie województwa śląskiego odbyły się ćwiczenia ratownicze „Kuźnia Raciborska 2022”. Udział w ćwiczeniach wzięli strażacy z czterech województw oraz kompania szkolna Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie.

W piątek (26.08) minęła 30 rocznica wybuchu wielkiego pożaru lasu w okolicach Kuźni Raciborskiej. Wówczas spłonęło łącznie 9062 ha powierzchni lasu. Podczas akcji gaśniczej zginęli dwaj strażacy asp. Andrzej Kaczyna (awansowany pośmiertnie do stopnia młodszego kapitana) oraz druh OSP Andrzej Malinowski. Pożar udało się opanować 30 sierpnia 1992 roku, ale akcja gaśnicza trwała do 12 września. Zaangażowano w nią strażaków z niemal całej Polski, a także przedstawicieli innych służb, w tym kolejarzy oraz żołnierzy z ciężkim sprzętem. Był to pierwszy, prawdziwy, sprawdzian dla dopiero co powstałej Państwowej Straży Pożarnej. Tamte wydarzenia dały też podwaliny pod nowoczesny krajowy system ratowniczo-gaśniczy, który organizowany jest od 1995 roku.

Co roku, w rejonie tamtych tragicznych wydarzeń organizowane są uroczystości rocznicowe i upamiętniające ofiary największego pożaru lasu w Polsce i naszej części Europy. Dla upamiętnienia poległych strażaków organizowany jest co roku również memoriał obfitujący w liczne rozgrywki sportowe.

W tegoroczne obchody rocznicy tamtego pożaru wpisały się również dwudniowe krajowe ćwiczenia ratownicze „Kuźnia Raciborska 2022”. Tłem dla ćwiczeń był wielkopowierzchniowy pożar lasu na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Zaangażowano w nie siły i środki Centralnego Odwodu Operacyjnego KSRG z województw: śląskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego, a także Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie. Łącznie to około 400 strażaków i 100 pojazdów. Ćwiczenia rozpoczęły się w środę (31.08) i zakończyły w czwartek (1.09).

W ramach manewrów strażacy przećwiczyli różne warianty działań gaśniczych stosowanych w walce z wielkopowierzchniowymi pożarami lasów. Przećwiczono także, różne techniki dostarczania wody na duże odległości, m.in. budowę magistrali wodnej. Nie zabrakło też epizodów z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W bieżącym roku były to już drugie ćwiczenia o zasięgu międzywojewódzkim. Ich głównym celem – jak informuje Państwowa Straż Pożarna było:

ustalenie stopnia przygotowania sił i środków COO KSRG do działań związanych z gaszeniem wielkopowierzchniowych pożarów kompleksów leśnych oraz dostarczania wody na duże odległości.

Ćwiczenia pozwoliły też sprawdzić tak istotne kwestie jak organizacja i funkcjonowanie sztabu na poziomie strategicznym, jak również zaplecza logistycznego. W ćwiczenia, oprócz strażaków, zaangażowano też przedstawicieli władz, Policję i służby Lasów Państwowych.

Fotografia nagłówkowa: kpt. Piotr Zwarycz/KP PSP Tarnowskie Góry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »