Warszawska PSP zamawia nowy samochód batalionowy dowodzenia i łączności
Komenda Miejska PSP m. st. Warszawa ogłosiła zamówienie na dostawę nowego samochodu dowodzenia i łączności. Samochód pełniący funkcję batalionowego stanowiska dowodzenia miałby być gotowy jeszcze w tym roku. Oferty na jego dostawę poznamy pod koniec lipca.
W piątek (21.06) Komenda Miejska PSP m. st. Warszawa ogłosiła postępowanie w sprawie zakupu jednej sztuki samochodu batalionowego dowodzenia i łączności. Pojazd – jak można przypuszczać zastąpi użytkowany obecnie samochód, który stacjonuje w siedzibie Komendy Miejskiej i JRG 3 w Warszawie.
Zgodnie ze specyfikacją pojazd ma być wykonany na podwoziu z napędem miejskim (4×2) wyprodukowanym nie wcześniej jak w 2023 roku. Powinien posiadać kabinę przeznaczoną do przewozu dwóch osób, a także automatyczną lub zautomatyzowaną skrzynię biegów. Samochód powinien być również wyposażony w silnik z zapłonem samoczynnym o mocy maksymalnej min. 210kW. Zabudowa pojazdu powinna być wykonana z materiałów kompozytowych, jako konstrukcja samonośna.
Zamawiający proponuje podział samochodu na cztery przedziały oznaczone kolejnymi literami alfabetu. Przedziałem A będzie dwuosobowa kabina samochodu. Kolejne przedziały (B, C, D) zostaną umieszczone w zabudowie osadzonej na podwoziu. Zgodnie z zapisami opisu przedmiotu zamówienia przedział B powinien umożliwiać pracę dwóch operatorów, również podczas jazdy samochodu. Z kolei przedział C będzie przystosowany do pracy sześciu osób. Oba przedziały powinny być ogrzewane oraz klimatyzowane, jak również oddzielone od siebie przesuwnymi drzwiami. Oba przedziały należy wyposażyć w półki, szafki i regały na materiały, przybory i inne niezbędne wyposażenie oraz suchościerne tablice magnetyczne. W przedziale B ma być zamontowany blat roboczy, na którym będzie możliwość ustawienia niezbędnego sprzętu komputerowego i teleinformatycznego dla dwóch stanowisk roboczych.
W przedziale C powinien się znaleźć blat lub stół roboczy, przy którym będzie mogło pracować jednocześnie minimum pięć osób. W tej części powinno znaleźć się również zaplecze socjalne umożliwiające podgrzewanie posiłków oraz wody i przygotowywanie gorących napojów. Z kolei przedział D to część techniczna, wyposażona w szafę RACK, w której ma być wykonana cała infrastruktura techniczna i informatyczna samochodu. Dostęp do tej części powinna zapewniać otwierana do góry klapa, stanowiąca jednocześnie osłonę przed deszczem. Zamawiający przewiduje również montaż na prawej ścianie zabudowy samochodu rozsuwanej markizy. Będzie to zadaszenie chroniące przed deszczem lub słońcem.
Na dachu zabudowy zamontowane zostaną wysuwane teleskopowo maszty antenowe o wysokości 12 i 7 metrów. Zamontowane będą na nich również kamery monitorujące i elementy stacji meteo. Anteny na masztach zapewnią łączność samochodu na terenie akcji ratowniczej, a także ze stanowiskami kierowania PSP. Samochód będzie też wyposażony w kilka agregatów prądotwórczych, akumulatorów i ładowarek elektrycznych. Znajdą się tam również różne systemy łączności wykorzystywane w PSP, w tym radiotelefony analogo-cyfrowe oraz system TETRA.
Firmy zainteresowane wykonaniem zamawianego pojazdu mogą składać swoje oferty do 29 lipca br. Tego dnia nastąpi ich otwarcie. Zgodnie z zapisami specyfikacji przetargowej samochód ma być gotowy do odbioru do 3 grudnia br. Komenda na razie nie podała jaką kwotę zamierza przeznaczyć na realizację zakupu samochodu.
Fotografia nagłówkowa, ilustracyjna: PortalStrazaka.pl