Drawsko 2024. Krajowe ćwiczenia z wielkim pożarem lasu w tle

W ubiegłym tygodniu, na terenie powiatu drawskiego przeprowadzono krajowe ćwiczenia ratownicze z udziałem strażaków reprezentujących cztery województwa. Tłem dla ćwiczeń był wielkopowierzchniowy pożar lasu. W ciągu trzech dni uczestnicy przećwiczyli szereg założeń ćwiczebnych.

W dniach 19-21 czerwca br. na terenie powiatu drawskiego (woj. zachodniopomorskie) odbyły się kolejne w tym roku krajowe ćwiczenia ratownicze. Zaangażowano w nie strażaków PSP z czterech województw: zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz kompanię szkolną z SP PSP w Bydgoszczy. Skierowano do nich również lokalne OSP i przedstawicieli innych formacji oraz instytucji, z którymi strażacy na co dzień współpracują. Przyjechał również moduł HCP niemieckiej Technisches Hilfswerk – Federalnej Służby Ratownictwa Technicznego odpowiedzialnej za reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Łącznie zaangażowano ok. 500 osób.

Areną ćwiczeń był drawski poligon wojskowy, liczący ponad 30 tys. metrów kwadratowych, w znacznej mierze zalesionej powierzchni. W ramach ćwiczeń zrealizowano szereg epizodów, dla których tłem był wielkopowierzchniowy pożar lasu.

Jeden z pierwszych epizodów dotyczył organizacji ćwiczeń krajowych z udziałem strażaków PSP i niemieckiej służby THW. W ramach tych ćwiczeń niemieccy partnerzy, wspierani przez jedną z polskich grup ratownictwa wysokościowego PSP, prezentują możliwości techniczno-taktyczne, w oparciu o organizację zaopatrzenia wodnego sił i środków PSP w działaniach ćwiczebnych. Ratownicy budują rampę nalewową dla cystern wodnych, napełnianych odgórnie, a jednocześnie wodnych linii zasilających na bazie jeziora. Wtedy też dochodzi do rozległego pożaru na terenie kompleksu leśnego. Ogień szybko rozprzestrzenia się na powierzchnię ponad 100 hektarów. W walkę z żywiołem angażowane są liczne siły i środki jednostek strażackich z terenu powiatu drawskiego, a także sąsiadujących z nim wałeckiego i szczecineckiego. Pożar w dalszym ciągu jednak nie ustępuje, stwarzając zagrożenie dla pobliskiego zakładu karnego. Sytuacja wymusza konieczność podjęcia ewakuacji części osadzonych i pracowników zakładu. Wówczas dochodzi do wypadku, w wyniku którego dwaj osadzeni zostali ranni. Dwaj inni wykorzystali sytuację i uciekli z więzienia.

Policja wszczyna pościg za zbiegami. Ten nie potrwa długo, bowiem auto z napędem elektrycznym, którym uciekli więźniowie uległo wypadkowi w kompleksie leśnym. Auto, wskutek dużej prędkości, wypadło z drogi wprost do wąwozu i zapaliło się. Jeden z poszkodowanych opuścił pojazd samodzielnie, drugi utkwił zakleszczony. Zadaniem ratowników jest ugaszenie płonącego auta oraz udzielenie pomocy uwięzionemu w nim zbiegowi. Dużym utrudnieniem jest zachowanie drugiego ze zbiegów, nad którym musieli zapanować. Przy tym zadaniu strażacy zawodowi, wojskowi i ochotnicy współpracują z policjantami oraz funkcjonariuszami Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej. Kolejne epizody obejmowały udzielenie pomocy pilotowi samolotu gaśniczego, który uległ wypadkowi, a także ewakuację około 40-osobowego obozu wędrownego i poszukiwania dwójki zaginionych obozowiczów oraz gaszenie płonącego poszycia leśnego.

Ćwiczenia zakończyły się w piątkowe popołudnie. Podsumował je zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Józef Galica, który obserwował ich przebieg również w poprzednim dniu. Zeszłotygodniowe ćwiczenia były drugimi z cyklu czterech ćwiczeń międzywojewódzkich organizowanych każdego roku przez Państwową Straż Pożarną i podmioty współpracujące.

Foto: asp. Piotr Janiuk, mł. ogn. Dariusz Parol, sekc. Krzysztof Pisz, mł. asp. Łukasz Rutkowski, mł. asp. Jakub Szmaglik, str. Marcin Waszkiewicz


Napisz do autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »